Само преди ден министерството на земеделието публикува годишния аграрен доклад за 2021 г., който традиционно отчита показателите в сектора за предходната 2020 г. Данните са сравнени с 2019 г., така че земеделците могат да получат ясна представа за развитието на агросектора през последните две години от мандата на кабинета ГЕРБ. В поредница от текстове Синор.бг ще ви запознае с производството, износа и доходите на родните земеделци през първата година от ковид пандемията.
Докато през 2019 година теренните проверки в страната бяха масирани и обхващаха 18 651 физически блока с площ, надхвърляща 6,291 милиона декара, то през миналата година този контрол рязко спада. С джи пи ес устройства (GPS) през 2020 г. са измерени и заснети 13 434 блока с площ от 4,617 млн. дка. Целта на този контрол е да се установи каква част от заявените за подпомагане ниви излизат извън слоя „Площи, допустими за подпомагане”.
Кръстосаните проверки през 2020 г. - резултати
По отношение на проверките при животновъдството данни за 2020 г. няма, въпреки че от май 2020 г. фонд „Земеделие“ предостави нова електронна услуга, от която се възползват първите изкупвачи на сурово мляко - вписване на договори в регистъра на сключените договори за доставка на сурово мляко в ИСАК, както и подаване на заявление за регистриране по електронен път. Информация за проверките чрез риск анализа за изкупуваното мляко в доклада за 2020 г. липсва. Затова ще представим само данните за 2019 г. ,когато в периода първи април 2019 г. - 31 март 2020 г. чрез риск анализ са назначени 334 проверки на място, от които 110 за първи изкупвачи и 224 за производители на сурово мляко.
Може би двете години на карантина 2020 и 2021 г. си казват думата, защото резултатите при проверките на животновъдните ферми тази есен бяха потресаващи. След като служебният кабинет организира извънредни инспекции, се оказа, че немалко фермери заявяват виртуални животни, за които са очаквали субсидии.
По думите на служебния министър Христо Бозуков близо 30 на сто от заявените животни не съществуват в оборите. А м интервю за Синор.бг изпълнителният директор на фонд „Земеделие” Борис Михайлов съобщи, че 9 от 15-те ферми, в които бяха установени огромни липси на животни, вече са дадени за разследване на европейските прокурори.