Девет от проверените 15 животновъдни ферми, където през есента инспекторите на фонд „Земеделие” и Българската агенция по безопасност на храните откриха големи липси на животни, които иначе са заявени за субсидиране, са дадени за разследване от Европейските делегирани прокурори. Това съобщи за Синор.бг изпълнителният директор на фонда Борис Михайлов по повод сигналите за нарушения, подадени по времето на служебния кабинет до българската и Европейска прокуратура.
Ще припомним, че през септември и октомври т.г. при извършените проверките на място от дирекция "Технически инспекторат" бяха разкрити липси на животни в девет ферми, като от общо заявените 872 говеда по обвързаната подкрепа (или по други схеми) с надлежни документи са били 308 животни. А цяло стадо с 61 коня, заявено за субсидиране по линия на застрашените от изчезване местни породи, изцяло се било изпарило. Преди броени дни от Спецпрокуратурата пък внесоха в съда обвинение за рушветчийска схема в Пловдивско, където общински съветници са искали "такса спокойствие" от 30 ферми за патици, които не са спазвали изискванията за водоползване и така са ощетявали държавата. В тази връзка попитахме директора на фонда колко случая за нарушения са открити при предоставянето на субсидии по ПРСР и директните плащания.
Бозуков смята, че 30% от животните, заявени за подпомагане, са виртуални
За първи път по време на служебния кабинет фондът е изпратил за разследване от европейските прокурори на седем случая, свързани с кухи проекти по ПРСР, сигнали за източване на средства по директните плащания, както и нарушения във връзка с пазарните мерки.
Общо фондът е изготвил и изпратил 36 сигнала до Прокуратурата, отнасящи се за 81 получатели на субсидии. От тях Върховната касационна прокуратура трябва да разследва 28 сигнала, Европейската прокуратура - 7 сигнала и Специализираната прокуратура – 1 сигнал. От ведомството не навлязоха в подробности за същността на нарушенията.
От изпратените сигнали 16 се отнасят по мерките от ПРСР 2007-2013 г. и ПРСР 2014-2020 г., 12 сигнала се отнасят за мерките и схемите по Директни плащания, а осем сигнала са свързани с проекти по Селскостопанските пазарни механизми.
Данните на дирекция „Противодействие на измамите“ към първи декември 2021 г. сочат, че до идването на служебния кабинет от фонда са дали на прокуратурата 17 сигнала с доказани измами и нарушения, извършени от 25 фермери и преработватели.
За периода 10 юни – 1 декември 2021 г. изпратените сигнали са 19 и се отнасят до 56 бенефициенти. От тях до Върховна касационна прокуратура ВКП са дадени 11 сигнала, до европейските прокурори 7 сигнала и до Специализирана прокуратура - 1 сигнал. Не е ясно на какъв етап са разследванията по тях.
Екатерина Стоилова