Тъй като новото подпомагане по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП) ще зависи от ефекта на отпусканите средства за 27-те членки на ЕС, затова и в регламента за стратегическите планове, пуликуван преди дни в Официалния вестник на ЕС, изрично е посочено, че всяка година България и останалите държави ще трябва да дават точен отчет за качеството на предоставената за фермерите помощ.
Така още през първата 2023 година България трябва да покаже какъв е ефектът от отпусканите помощи за всички земеделци и то по отделните схеми. Целта е да има публичност на статистиката, която досега оставаше дълбоко скрита от експертите на фонд „Земеделие”. Едва с последния доклад на служебния кабинет, обявен преди 2 седмици, очевадно изпъкна обратната пропорционалност между европейско субсидиране и ефекта върху малкия и среден бизнес, който е пред пълно изчезване - особено при зеленчуците и млякото. И това не без участието на мнимите политики в агросектора, които с години останаха в ръцете на корумпирани и невежи администратори.
Прехвърляне на средства между "двата стълба"
След 2023 г. министерството на земеделието ще бъде длъжно да обявява всяка година броя на хектарите, ползващи се от основното подпомагане на доходите, броя на фермерите или на хектарите при плащанията за дребните земеделски стопани, за младите земеделски стопани, за обвързаното с производството подпомагане, за преразпределителното подпомагане и всички останали интервенционни схеми. По отношение на екосхемите (член 31) освен подкрепените хектари, трябва се дава точен брой на животинските единици, на земите, подпомагани по линия на „Натура 2000“ или Директива 2000/60/ЕО, броя на хектарите (гори) при подпомагане на биологичното земеделие, броя на животинските единици, ползващи се от подпомагане за мерки, насочени към хуманното отношение към животните, здравеопазването или повишаването на биологичната сигурност, броя на операциите или животните в подкрепа на генетичните ресурси и др.
Всяка година задължителен отчет за подпомагането
Подобен отчет ще се дава и при инвестиционното подпомагане, групите и организациите на производителите, местните инициативни групи, както и всички интервенции, свързани със селските райони. Ще се отчитат също и данните за населението и неговата гъстота в селските райони, за пазара на труда и равнището на безработица, за нивото на бедност, за общата добавена стойност по сектори, по видове региони, в селското стопанство и за първичните производители. Обобщената информация, която до този момент никой в България не смее да обяви.