Начало » Новини » Страната

Двоен спад в добивите на домати това лято

Статистика
Екатерина Стоилова / 14.08.2025 г.
Двоен спад в добивите на домати това лято

Снимка: sinor.bg

Три от основните зеленчукови култури – домати, зеле и картофи, са с намалени добиви това лято, което се обяснява с горещините и засушаването през юни и юли. Най-голям стрес са понесли насажденията с домати, отглеждани на открито, където от декор са получени по 633 килограма, при 1 404 кг – за къщия период на миналата година. Актуалните данни на Министерството на земеделието и храните са отчетени към 8 август т.г. спрямо миналия август.

Иначе стопаните са засадили много по-големи площи това лято – 22 290 дка, при 17 930 дка през 2024 г. Общо прибраните домати за отчетния период са едва 4 756 т, при 10 351 т – в началото на август 2024 г.

Добивите от картофи също са намалели, но само с 9,4 на сто. От декар това лято са получени 1 563 кг, при 1 731 кг – през август 2024 г.

С десет процента по-слаби са добивите и при зелето – миналата година от декар са прибирани по 1 911 кг, докато тази година са 1 719 кг. Като площи обаче и при зелето, и при картофите тази година има увеличение. След измръзванията на овощните градини мнозина се преориентираха към зеленукопроизводство и това е причина за нарасналите площи.

Отразявайки по-големия размер реколтирани площи, на този етап се отчита повишена продукция на годишна база от картофи (+11,9%), зеле (+28%) и краставици (+92,1%) на открито. Засега по-малко са прибраните количества пъпеши (-7,9%), пипер (-9,9%), дини (-30%) и домати (-54,1%), основно вследствие на намаление на средните добиви (с изключение на пъпешите), а при дините – и на по-бавен темп на реколтиране на площите.

От началото на 2025 г. досега производството на оранжерийни домати и краставици нараства съответно с 51,5% и 27,6% в сравнение с аналогичния период на 2024 г. До момента са прибрани общо 5 325 тона ягоди от открити площи и оранжерии.

Двоен спад в добивите на домати това лято
4451
 

Последни материали
Виж
Водите се изпускат контролирано
Наводненията в Благоевградско и Кюстендилско не са причинени от „Напоителни системи“
Правата на собствениците ще са защитени
НАЗ настоява за разумна поземлена реформа до средата на 2026 г.
Заемат над 50 страници
Обнародвани са новите такси на БАБХ. Направете си справка!
1,5% ще се удържат от директните плащания
Г. Тахов: С кампания 2026 г. стартира Взаимоспомагателният фонд, с който ще оперира ДФЗ
Започна агросеминарът на НАЗ
Илия Проданов: Имаме нужда от кардинални промени в общуването с държавата
Предколедно
Акцизът на горивата ще се плати до 20 декември
Свързани материали
Виж
Пълнена постна зелка
Бърза манджа със зелени домати
Със 150 нови работни места
ЕК одобри гръцка помощ за над 63 млн. евро за хидропонен завод за домати без почва
Риба плакия
Как не трябва да се борим с фитофтората?
Увеличава се производството на домати, моркови, лук и круши в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини