Ако продавате храни по интернет, сте длъжни още при регистрацията на фирмата, което е задължително по Закона за храните, да обявите всички превозни средства, използвани за разпространие на вашата продукция. Това гласи новата Наредба 12 за специфичните изисквания при търговия с храни от разстояние, обнародвана в днешния брой на „Държавен вестник”.
Става въпрос за всякакви средства за транспортиране на храни като мотоциклети, мотопеди, индивидуални електрически превозни средства и велосипеди. Другото условие е всички те да имат контейнери или други подходящи вторични транспортни опаковки, които отговарят на хигиенните изисквания, да са идентифицирани, с цел осигуряване на проследимост и да имат обозначение с името или наименованието на бизнес оператора доставчик.
При извършване на търговия с храни от разстояние се допуска доставяне на храни и без използване на превозни средства, ако разполагате с контейнери или други подходящи вторични транспортни опаковки, които да бъдат маркирани, така че да контролните власти да могат лесно да ги идентифицират. В тези случаите при регистрация по чл. 61 от Закона за храните фермерите трябва да посочат в заявлението ЕИК на търговеца, който ще извършва транспортиране на храни при търговия от разстояние.
За електронната търговия с храни от разстояние се допуска използването и на пощенски и куриерски услуги, които обаче трябва да отговарят на изискванията на глава втора, раздел III от Закона за храните, се посочва в наредбата. Бизнес операторите, които използват пощенски и куриерски услуги, трябва да са регистрирани по чл. 26, ал. 4 от Закона за храните.
Специални изисквания има и за опаковката на храните – трябва да се използват само материали и предмети за контакт с храни, които отговарят на еврорегламента от 2004 г. и последващитеи директиви на ЕС. Опаковането се извършва по начин, който предпазва храните от замърсяване по време на тяхната доставка.
Лицата, които извършват доставки на храни при търговия от разстояние, са длъжни да притежават лични здравни книжки в съответствие с изискванията на Наредба 15 за здравните изисквания към лицата, работещи в детските заведения, специализираните институции за деца и възрастни, водоснабдителните обекти, предприятията, които произвеждат или търгуват с храни, бръснарските, фризьорските и козметичните салони.
Новата власт обещава надзор върху БАБХ
Наъредбата указва още, че при осъществяване на официален контрол на търговия с храни от разстояние БАБХ може да иска съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи, Агенция „Митници“ и Комисията за защита на потребителите. При съмнение за разпространение на храни, които не са безопасни или са обект на измама, и при извършване на търговия от разстояние са реализирани от неидентифицирани бизнес оператори, тогава в разследването може да се включат и служители на полицията.