Тъй като все повече живеем живота си онлайн, Европейският парламент призовава за нови правила за работа на доставчиците на цифрови услуги, тъй като икономиката на платформата носи ползи, но и рискове, четем в документ, обсъждан от евродепутатите, съобщиха от пресцентъра на ЕП. Ето и основните проблеми, чието решение зависи от нови правила, предложени от евродепутатите.
Последните две десетилетия бяха белязани от безпрецедентното развитие на онлайн света – с възход на новите технологии, новите начини за работа, пазаруването, резервирането на места за настаняване или дори поръчване на храна и транспорт.
В директивата за електронната търговия, основана на единния цифров пазар и приета през 2000 г., когато платформи като Amazon, Google и Booking.com бяха само началото, днес има нужда от включване и на други кат Facebook, Airbnb и Instagram, които сега липсват.
Законодателството на ЕС трябва да навакса с развитието на онлайн и затова ЕС работи по нова законодателна рамка чрез Закон за цифровите услуги (DSA) , която ще определи насоки за новия онлайн пейзаж, включително онлайн платформи, за да осигури по-добра , по-безопасна дигитална среда за потребители и компании в целия ЕС.
Икономическото значение на икономиката на платформата
Едно от най-значимите развития през последните 20 години е възходът на онлайн платформите . Те включват онлайн пазари, социални медии, магазини за приложения, уебсайтове за сравнение на цените, както и търсачки и е трудно да си представим живота без тях.
Улеснявайки трансграничната търговия в и извън ЕС, платформите донесоха значителни ползи за потребителите и отвориха нови възможности за европейския бизнес и търговци.
Според статистиката на Европейската комисия един милион фирми от ЕС вече продават стоки и услуги чрез онлайн платформи, а над 50% от малките и средни предприятия, търгуващи през онлайн пазари, продават през граница.
Проблеми с онлайн платформата, които ЕС иска да регулира
Новите възможности обаче носят нови рискове. Европейските потребители са изложени на нови ниши за продажба на нелегални стоки, дейности и съдържание, докато новите онлайн бизнеси се борят да навлязат на пазар, доминиран от големи платформи. Свързването на много бизнеси с много потребители чрез техните услуги и достъпа им до големи количества данни дава възможност на големите платформи да контролират и определят стандарти за важни области на цифровата икономика. ЕС иска да си възвърне инициативата за оформяне на тези области на европейско ниво и да определи стандарти за останалия свят.
Ето и предложението на Европарламента за темите, които Законът за цифровите услуги трябва да включва приоритетно.
Той следва да се прилага за компании от ЕС, както и за тези, установени другаде, които продават на европейски потребители, както и за всички цифрови услуги, а не само онлайн платформи.
Потребителите трябва да бъдат еднакво сигурни, когато пазаруват онлайн и в „традиционните“ магазини. Това, което е незаконно офлайн, трябва да се счита за незаконно онлайн и платформите трябва да увеличат усилията си за справяне с търговците, продаващи фалшиви или опасни продукти.
Въвеждането на правилото „познайте вашия бизнес клиент“ ще изисква платформи да проверяват и спират измамни компании, използващи техните услуги, за да продават опасни продукти или да разпространяват дезинформация.
Потребителите трябва да имат право да бъдат информирани, ако използват дадена услуга и да им се даде по-голям контрол и правото да се откажат, докато целевата реклама трябва да бъде по-добре регулирана.
Новото законодателство трябва да улесни навлизането на нови компании на пазара, като се справи с неконкурентната ситуация, създадена от големите цифрови играчи, които в момента определят правилата за своите потребители и конкуренти. Предложените правила биха попречили на големите платформи да действат като „вратари“ за достъп до пазара.
Правилата трябва да осигуряват яснота и насоки за справяне с незаконното и вредно съдържание онлайн.
Европейската комисия представи предложението си за нов Закон за цифровите услуги на 15 декември 2020 г. Комисиите за вътрешен пазар , правни въпроси и граждански свободи на Парламента вече бяха подготвили препоръки към Комисията по различни аспекти на акта, които бяха приети от Парламента на 20 октомври.