Начало » Новини » Света
13.10.2021 г.

Еврокомисията с доклад за нитратното замърсяване на водите

Важно
Еврокомисията с доклад за нитратното замърсяване на водите

sinor.bg

В последния си доклад за прилагане на Директивата за нитратите Европейската комисия предупреждава, че нитратите все още причиняват големи вреди за замърсяване на водите в ЕС. Твърде високото съдържание на нитрати във водата е вредно и за човешкото здраве, и за екосистемите, тъй като причинява изчерпване на кислорода. На местата, където земеделските стопани или правителствата са постигнали високо ниво на очистване на водите, се забелязва подобряване в снабдяването с питейна вода, а също и на биологичното разнообрази.

Прекомерното наторяване обаче продължава да бъде проблем в много части на ЕС, се посочва в доклада. В тази връзка комисарят по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс заяви, че „прилагането на Директивата за нитратите през последните 30 години несъмнено доведе до повишаване на качеството на водите като цяло в ЕС. Виждаме също така, че реалните усилияз за преход към устойчиви методи дават резултат. Ритъмът на промяната обаче не е достатъчен, за да се предотврати увреждането на човешкото здраве и да се съхранят крехките екосистеми. В съответствие с Европейския зелен пакт сега са необходими спешни действия за постигане на устойчиво селско стопанство и защита на така ценното ни водоснабдяване.“

Концентрациите на нитрати са намалели както в повърхностните, така и в подземните води в ЕС в сравнение с положението преди приемането на Директивата за нитратите през 1991 г. Според новия доклад обаче през последното десетилетие постигнатият напредък е незначителен и замърсяването с хранителни вещества от селското стопанство все още е сериозен проблем за много държави членки.

За периода 2016—2019 г. в държавите членки е отчетено с 14,1% надвишаване на пределно допустимата концентрация на нитрати във водата, определена като питейна. Според констатациите водата, докладвана като еутрофна в ЕС, включва 81% от морските води, 31% от крайбрежните води, 36% от реките и 32% от езерата.

ЕК обещава нови действия за подобряване на съответствието с Директивата за нитратите, която е предпоставка за постигане на целта на Европейския зелен пакт за намаляване на загубите на хранителни вещества с най-малко 50% до 2030 г. Това изисква засилени мерки в повечето държави членки на национално и регионално равнище.

Белгия, Чешката република, Дания, Германия, Финландия, Унгария, Латвия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша и Испания са изправени пред най-големите предизвикателства при справянето със замърсяването с хранителни вещества от селското стопанство. България, Кипър, Естония, Франция, Италия, Португалия и Румъния също имат „горещи точки“, където замърсяването следва спешно да бъде намалено, се посочва в доклада.

Въпреки че азотът е жизненоважно хранително вещество, което позволява на растенията и културите да растат, високите му концентрации във водата са вредни за хората и природата. Нитратите от оборския тор и минералните торове са основен източник на замърсяване на водите в Европа от десетилетия насам. Около половината от азота в торовете и оборския тор, използван в Европа, се губи в заобикалящата среда. В икономически план това води до загуба на потенциални ползи за земеделските стопани в размер на около 13-65 млрд. евро годишно.

Нитратите излагат човешкото здраве на риск чрез замърсяването на питейната вода. То оказва и значително икономическо въздействие заради необходимостта от пречистване на водата за консумация от човека и за общностите, които зависят от замърсените води като например рибарството и туристическия сектор. Общите екологични разходи за всички загуби на химически активен азот в Европа се оценяват на 70-320 милиарда евро годишно, което далеч надхвърля разходите за намаляване на замърсяването при източника.

Стратегиите „От фермата до трапезата“ и за биологичното разнообразие са ключови инициативи на Европейския зелен пакт, с които се определя цел за намаляване наполовина на загубите на хранителни вещества до 2030 г. Това следва да се постигне по-специално чрез цялостно и решително прилагане на съответното законодателство в областта на околната среда и климата. Ключово значение в това отношение има Директивата за нитратите. Тя е важен инструмент за постигане на целта на Рамковата директива за водите за добро химично и екологично състояние на всички водни обекти най-късно до 2027 г. С Директивата са установяват редица стъпки, които държавите членки трябва да изпълняват:

Планът за действие за нулево замърсяване , който има за цел намаляване до 2050 г. на замърсяването на въздуха, водата и почвата до нива, които не се смятат за вредни за здравето и естествените екосистеми, също ще допринесе за намаляване на замърсяването с хранителни вещества.

Еврокомисията с доклад за нитратното замърсяване на водите
6312
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
При опит за внос е унищожена цялата партида от 850 килограма
Украйна откри повишено ниво на нитрати в турски тиквички
Прочете задължително!
Познайте къде са скрити нитратите!
Нитрати направиха негодна питейната вода на селата Дойренци, Дренов и Владиня
Община Ловеч с апел към фермерите да ограничат наторяването около водоизточници
Важната роля на покривните култури
Как да се избавите от нитратите в спанака
Как да намалим натрупването на нитрати в зеленчуците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини