Много е писано и казано за ползите от покривните култури в наши дни, но учените продължават да изследват, тестват и оценяват тази важна роля. Много подробно е изследвано влиянието на ръжта, отглеждана като покривна култура при сеитбооборота царевица-соя. Тя е засята след прибиране на царевицата и се развива до засаждане на соята. Проучен е отблизо ефекта върху популацията на полезните почвени микроорганизми, намаляването на загубите от азот и намаляване на нитратите в почвата.
Каква е ролята на покривните култури?
Периодът, в който реално се губят най-много нитрати в почвата при сеитбооборота царевица-соя, е този преди засаждане на соята. С нагряване на почвата микроорганизмите разлагат органичните вещества и няма растения, които да поемат отделящия се азот – така потенциално загубите са много високи.
От друга страна, на свободните площи съществува риск от влошаване структурата на почвата и загуба на хранителни вещества поради ерозия, а покривните култури са един от най-добрите начини за смекчаване на този ефект.
И не на последно място, покривните култури са източник на храна и местообитание на почвените микроорганизми.
Кореновите ексудати на покривните култури са прости захари и аминокиселини. Те са предпочитана храна за микроорганизмите, а разлагащите се остатъци от тези култури ги снабдяват с въглерод и азот. Повечето микроорганизми живеят в кореновата зона – до или върху корените, така че наличието на живи корени в почвата увеличава микробното местообитание.
Пресметнете необходимите ви семена за зеленчуковата градина
Покривните култури влияят върху микроклимата на почвената повърхност – предотвратяване на екстремни температури, вятърна ерозия и забавяне на изпарението. Те са отговорни и за задържането, метаболизма и циркулацията на хранителните вещества.
Най-голямата група деструктори на полето са бактериите, разграждащи предимно прости и лесносмилаеми органични съединения, които лесно се разграждат, каквито са прясно нарязаните части на покривните култури. Гъбите разграждат по-твърди органични съединения, каквито са царевичните стъбла или корени.
Гъбите са по-малко в почвата от бактериите, но те са също толкова важни за нейното оздравяване. Две групи от тях, представляващи интерес, са сапрофитните, които разграждат целулозата и лигнина, и микоризните, които колонизират корените и увеличават усвояването на хранителните вещества от растенията.
Когато покривната култура расте през зимата, нейната коренова система става домакин на арбускуларни микоризни гъби, а когато тя бъде заменена от новата култура, тези гъби се разпространяват по естествен начин и върху нейните корени.
Интересното е и това, че покривните култури водят до бързо и значително увеличаване на биомасата на почвените бактерии, но гъбите реагират много по-бавно.
Изследвано е и влиянието на полезните микроорганизми върху устойчивостта на растенията на агресивни заболявания – колкото тяхното количество е по-голямо, толкова културите са по-здрави, а това отваря нови врати пред устойчивото земеделие.
Учените стигат до извода, че разумното използване на правилните покривни култури значително намалява нивата на нитрати в почвата и риска от замърсяване. Освен това, по-голямото количество биомаса осигурява на микробните популации източник на храна и местообитание за по-дълъг период от време.