Начало » Новини » Света
10.10.2021 г.

Храните в света продължават да поскъпват

За последната година цените на пшеницата са се повишили с 41 на сто
Храните в света продължават да поскъпват

Храните продължиха за поскъпват в световен мащаб и през септември, след като тенденцията за повишаване на цените на зърнените култури и растителните масла се запази, съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Усреднената стойност на Индекса на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната промяна в цените на основни зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и захарта, се повиши с 1,2% спрямо август до 130 пункта. Спрямо септември 2020 г. индексът вече отчита ръст от 32,8%. При млечните продукти и захарта също е регистрирано повишение, докато цените на месните продукти са останали на нивото от август.

Средната стойност на подиндекса за цените на зърнените култури през септември се увеличи с 2% спрямо август до 132,5 пункта и вече е с 28,5% над показателя от септември 2020 г. В най-голяма степен се повишиха цените на пшеницата – с 4% спрямо август, надхвърляйки с цели 41% показателя за септември миналата година. За това допринесе допълнителното свиване на предлагането на зърнената култура за износ при активно търсене в световен мащаб. Цените на ориза се оттласнаха от многогодишното дъно, достигнато през август, благодарение на слабото оживление на търговията. През септември и ечемикът поскъпна с 2,6% най-вече заради силното търсене, понижената прогноза за реколтата в Русия и повишаването на цените на останалите зърнени култури. При царевицата обаче бе отчетена слабо увеличение с 0,3%, след като подобрените перспективи за световната реколта и началото на жътвата на зърнената култура в САЩ и Украйна компенсираха ефекта от презизвиканите от урагана „Айда” проблеми в американските пристанища. Въпреки това цените на царевицата са с цели 38% над нивото си от септември 2020 г.

При растителните масла бе отчетено поскъпване от 1,7% спрямо август до 168,6 пункта, но те вече са с 60% над показателя за септември миналата година. Основното повишение бе при котировките на палмовото и рапичното масло, докато соевото масло и слънчогледовото олио поевтиняха. Палмовото масло поскъпна за трети пореден месец и котировките вече са на 10-годишени връх благодарение на стабилния внос на фона на опасевията за по-слабо от прогнозираното производство в Малайзия, където чуждестранните работници в бранша не достигат. Продължаващото свиване на предлагането в световен мащаб вдигна значително цените на рапичното масло. Неяснотата относно търсенето на соевото масло от производителите на биогорива доведе до поевтиняването му. Колкото до слънчогледовото олио, прогнозите за запазване на световното предлагане на достатъчно високо ниво и през настоящия селскостопански сезон доведоха до известно понижаване на цените.

През септември млечните продукти поскъпнаха с 1,5% спрямо август до 117,9 путкта, като до повишаване на цените се стигна при всички стоки, включени в подиндекса на организацията. Най-рязък бе ръстът при обезмасленото сухо мляко и маслото заради активното търсене за внос и ограниченото предлагане, особено в Европа, където запасите намаляват заедно със сезонното производство. Ограниченото производство на мляко в началото на новия сезон в Океания и ниското ниво на запасите там осигуриха допълнителна подкрепа за цените. Същевременно котировките на пълномасленото сухо мляко и сирената отчетоха скромен ръст на фона на стабилното търсене в Европа.

При месните продукти не бе отчетена промяна през септември на месечна база след корекцията за август, но цените са с 26,3% над нивото си от септември 2020 г. Продължи повишаването на котировките за овчето месо на фона на устойчивото световно търсене при ограничено предлагане за износ. Същата е тенденцията и при говеждото месо, но заради намаляването на поголовието на животните за клане в Океания и Южна Америка. Птичето месо обаче поевтиня след 9 поредни месеца на повишаване на цените заради нарасналото предлагане в световен мащаб. Спадът в цените на свинското е обусловен от слабото търсене за внос от Китай и вялото вътрешно търсене в Европа. За пореден месец обаче липсата на част от данните и използването на прогнози може да наложи коригиране на окончателния показател, както се случи и през август.

Колкото до захарта, през септември тя поскъпна с 0,5% до 121,2 пункта, достигайки ниво от 53,5% над котировките от същия месец на миналата година. Цените се задържаха във възходящата траектория заради опасенията за спад на производството на захарна тръстика на фона на сушата и застудяванията в Бразилия, която е най-големият износител на захар в света. Поскъпването на етанола пък доведе до ръст на използваните количества захарна тръстика за производството му. Същевременно спадът на търсенето на захар за внос в световен мащаб и добрите перспективи за реколтите от захарна тръстика в основни износители като Индия и Тайланд удържаха цените от по-значително повишение.

Храните в света продължават да поскъпват
5960
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Европейска комисия
За промоционални програми във и извън ЕС са одобрени 132 млн. евро през 2025 г.
На вниманието на агро-хранителния сектор
До 9 февруари се подават заявки за търговската делегацията на ЕС за Япония
Научна конференция за достъпа на земеделци и животновъди до пазара
Фермери: Омръзна ни 35 години да държат фермерите в миманса!
Предстоящо
На 15 януари ще има дискусия по чувствителни теми за достъпа до пазара
Единствено при месните продукти бе отчетено поскъпване
Цените на храните в света се понижиха през декември след 3-месечен ръст
Предупрежденията за опасни храни са основно за месото
Проверки затвориха 5 търговски обекта в Благоевградско преди празниците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини