Около 6-7 кг е средният добив на мед в Родопите през тази година, заяви Атанас Костадинов, председател на сдружение „Родопска пчела“, цитиран от „Фокус”. „В различните краища на региона добивите са различни. В Златоград в предходните две години те бяха почти нулеви, а сега там имат 18-20 кг мед от кошер, тъй като са имали три паши. В селата Върбина и Богутево добивите са от 10-12 кг от кошер. Има колеги, които нищо не са извадили, други по 2-3 кг и средно добивите за региона са 6-7 кг. Като цяло добивите на година в пчеларството зависят от четири фактора. На първо място е плодоносната растителност, на второ са климатичните условия, а тази година 3 месеца беше лошо времето още от пролетта до юни и малко време имаха пчелите за събиране. На трето място здравословният статус на пчелите и на последно е подготовката на пчеларя. Всеки от нас е на различно ниво“, поясни Костадинов.
Той припомни, че преди пет години в Родопите и четирите условия са били благоприятни и е имало една добра година, а сега този период се е разширил и има добра година на около 10 години, в която пчелар от региона изкарва по 15-20 кг мед от кошер.
Цената на меда се запазва и през тази година, като най-висококачественият достига до 18 лв. на килограм, а средната му цена е 14-15 лв., уточни председателят на пчеларското сдружение. „Хората знаят за качеството на нашия планински мед. Повечето проявяват разбиране и дори цената да е по-висока, искат да си закупят. Той е много богат и наситен, тъй като се прави от над 60-70 вида билки. Едно е мед от рапица и слънчоглед – те са еднотипни култури и от тях се прави мед, но като стойност и качество в сравнение с планинския, мед има огромна разлика“, изтъкна той.
Костадинов посочи, че местните пчелари имат пазар и той е най-вече от хора от Родопите. „Ние се занимаваме с пчеларство не за да забогатеем, а като хоби и за да бъдем полезни за нашите семейства и клиентите ни. Общо взето богат пчелар от Родопите няма“, смята той.