Начало » Важно за фермера » Пчеларство
11.07.2021 г.

Добивът на мед от рапица и акация в Добруджа е почти нулев

Състоянието на пчелните семейства в региона обаче е добро
Добивът на мед от рапица и акация в Добруджа е почти нулев

Хладната пролет и закъснялото затопляне забави развитието на пчелните семейства в Добруджа, съобщи местното електронно издание Добрич Онлайн. В момента пчелите са в добро състояние, но продължителните дъждове не им дават възможност за събиране на прашец, което води до спад на продукцията.

Председателят на пчеларско сдружение „Пчела - Добрич“ Галин Георгиев заяви, че добивите от рапицата и акацията са почти нулеви. „Единични са местата, на които колеги извадиха, и то малко количество. Сега е разгарът на липата и лавандулата, но заради дъждовете и там ще бъде много нисък добивът. На места започна да цъфти слънчогледът, надяваме се единствено на него, за да спасим сезона. Там много зависи какви са сортовете, има сортове, от които пчелите нямат възможност да вземат нектар”, обясни Георгиев.

Изкупната цена на меда през тази година ще се вдигне с около лев и 30 стотинки и ще достигне 4,80 до 5,20 лева за различните видове полифлорен мед, а за акацията от 8 до 11 лева на едро, смята той. „На дребно също се качва цената, защото добивът е малък. По принцип реализация ще има, само да има мед. Количествата мед, които се бяха застояли у колеги, са реализирани още от миналата година. Тази година няма мед и всичко, което излезе на пазара за продаване, се изкупува. Нямаме притеснение за изкупуването, притеснението ни е за добива”, споделя председателят на сдружението.

Той подчерта, че въпреки топлата зима и студената пролет пчелните семейства са добре, не се наблюдават гнилцови и вирусни заболявания. „За болестите третираме с различни медикаменти, когато има нужда. Най-опасната болест е американският гнилец, при него няма лечение, единствената възможност е да бъде изгорен кошерът. При европейския гнилец има лечение с различни методи и антибиотици, но те са забранени за използване и там пак изгарянето на кошера е единственото решение на проблема. Другото, което е най-заплашващо през последните години, е вароатозата. Всички пчелари са съвестни в тази насока, адекватно третират през пролетта и есента, даже тази година заради зимната смъртност има различни методи с етерични масла и лятно третиране за акари. Много колеги ги практикуват и в момента преди основната паша, за да могат да изчистят семействата”, посочи Георгиев.

Пред Добрич Онлайн той подчерта също, че е доволен от платформата ЕПОРД, в която се регистрират пчелари и земеделски производители. „Не знам дали заради платформата, но много от зърнопроизводителите се информираха как трябва да стават нещата и поне при нас няма проблеми тази година с натровени пчели”, обяви председатят на сдружението.

По думите му единствената форма на държавна помощ, която работи за пчеларството от няколко години, е през Националната пчеларска програма, но тя не спомага директно за отглеждането на пчелните семейства, а е по-скоро за закупуване на инвентар. „Това са пари, които отиват при производителите на инвентар, но не и директно при пчеларите. Другата помощ, която получавахме, е по de minimis, но тази година нея я няма. През годините тя варираше от 2-3 до 6 лева на кошер и въпреки че беше малко, поне я имаше, а сега и това го няма”, кахъри се Георгиев. Според него причината за спирането на средствата по de minimis е заради липсата на правителство.

Добивът на мед от рапица и акация в Добруджа е почти нулев
17222
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Проследете до жътва
В Добруджа правят опитно поле с 50 сорта наша и чужда пшеница
Чрез възстановяване на полезащитните пояси в Добруджа
НАЗ и лесовъди започват благотворителна кампания с грижа за природата
4116 лева струва създаването на 1 декар
Полезащитните пояси са изключително важни за запазване на влагата и плодородието на Добруджа
Добруджански земеделски институт проведе демонстрационни обучения за фасул и слънчоглед
Заради липсата на валежи със стопанско значение и постоянната жега
В Добруджа чакат ниски добиви от царевицата и слънчогледа
Добруджански земеделски институт
Расте интересът към български сортове пшеница и ечемик зад граница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини