Към средата на септември украинските фермери прибраха напълно 4 от основните селскостопански култури – пшеницата, ечемика, рапицата и граха, се посочва в съобщение на асоциацията „Украински клуб на селскостопанския бизнес”, цитирано от електронното издание AgroPortal. От документа става ясно, че при 2 от тези култури по предварителни оценки е постигнат исторически за страната максимум – 32,9 млн. тона при пшеницата и 10,1 млн. тона при ечемика. Високите показатели са следствие не само от ръста на добивите, но и благодарение на разширяването на засетите площи.
„През 2021 г. метеорологичните условия бяха изключително благоприятни. Добивите от пшеницата са около 46,4 центнера от хектар, което е с 22% повече от миналогодишния показател, а от ечемика – 40,8 центнера от хектар, което надхвърля с 27% показателя за 2020 г. Същевременно засетите с пшеница площи през 2021 г. бяха разширени с 8% спрямо миналата година до 7,1 млн. хектара, а тези с ечемик – с 4% до 2,5 млн. хектара. Основната причина за разширяването на засетите площи с тези култури е значителното им търсене на световния пазар заедно с ръста на цените на зърнената група. Съответно и фермерите бяха заинтересовани да увеличат реколтата от пшеница и ечемик”, уточнява анализаторът в асоциацията Светлана Литвин.
Колкото до рапицата, през 2021 г. реколтата в Украйна е нараснала спрямо 2020 г., но не е поставен рекорд. През тази година там са прибрани 2,8 млн. тона от маслодайната култура – с 10% над миналогодишната реколта, но с 14% под историческия максимум, постигнат през 2019 г. При това силният резултат е получен при свиване на засетите площи с 9% до 1 млн. хектара и само високите добиви от 27,9 центнера от хектар при ръст от 21% спрямо получените през 2020 г. са спасили положението.
„Дори грахът, при който произвежданите количества намаляват доста рязко, през 2021 г. отчита ръст на реколтата. По предварителни оценки реколтата от грах е 570 хил. тона, което е с 19% повече от показателя за миналата година при запазване на засетите площи. Това предполага ръст на добивите от тази култура през годината, както е на практика в целия отрасъл на растениевъдството”, обобщават от асоциацията.