Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.09.2021 г.

Чисти и здрави зърна!

За гъбните болести, известни като главни
Чисти и здрави зърна!

В заглавието са думи от известна песен, възхваляваща труда на земеделеца, засяващ нивата. Иде време за сеитба и каквото засеем, това ще пожънем. Качествените сортови семена, чисти от зараза са неотменно условие за добър посев и високи добиви. Във връзка с това стопаните трябва да знаят за опасността от болести, чиито причинители се пренасят със семената. Такива са гъбните болести (микози), известни като главни, за които Синор БГ вече е писал. Настоящата публикация обръща внимание на необходимостта от качествен контрол и експертиза, защото при осъществена зараза лечебни средства за растенията в посевите няма.

Гъбни болести, застрашаващи житните посеви със слята повърхност

Заразата от твърда главня (Tilletia levis, Tilletia tritici) е повърхностна върху семенната обвивка. По време на вършитбата от разрушените болни семена се разпръскват т. нар. хламидоспори, които като тъмен прашец се задържат в браздичката на здравите семена. След сеитбата хламидоспорите попадат в почвата, прорастват и от тях се развиват т. нар. базидии. Това е началото на новия инфекциозен цикъл. Хифите осъшествяват полово процес (копулират) помежду си и дават начало на хиви, които заразяват младите житни кълнове в новия посев. Такъв заразен цикъл имат и други главни като вджуджаващата (T. contraversa) и индийската главня (T. indica = Neosoma indica). При стъблената главня (Urocystis tritici = Tuborcinia tritici) заразата също е външна и става по време на жътвата и вършитбата.

При праховитата главня (Ustilago tritici) заразата е вътрешна (т. нар. почиващ мицел). Тя може да засегне зародишната пъпка, зародишните коренчета и щитчето (скутелум). В сухите семена причинителят на болестта запазва жизнеността си над три години. В житните растения той постепенно обхваща тяхното стъбло. Младите растения остават нямат признаци на заболяване.

Вътрешна е заразата и при болестите с причинители гъби от род Fusarium, известни като фузариози. Заразяването става от цъфтежа на житните до прибирането на реколтата. В зависивмост от това тя е вътрешна или външна (повърхностна). При септориозите гъбата Septoria nodorum може да причини загиване на младите растения. Заразата е по покривните тъкани и в т. нар. ендосперм на семената. Причинителите на чернилката (Alternaria, Cladoeporium, Stemphylium) се запазват в покривните тъкани. Развитието им е възможно поради проникването на хранителни вещества от растителната повърхност.

При бактериозите по пшеницата, причинявани от Pseudomonas syringae pv. atrofaciens и Xanthomonas campestris pv. translucens, заразата може да засегне зародиша, ендосперма или покривните тъкани. Това зависи от времето на заразяване.

Описаните накратко възможности за запазване на заразата от различни патогени в посевния материал и съответно за подновяване на болестния цикъл в новите посеви стават действителност, когато стопаните подхождат без необходимото внимание за осигуряване на качествен и чист от зараза посевен материал. Такъв може да бъде осигурен след: експертиза от специалист фитопатолог, познаващ добре болестите по растенията и разполагащ с възможности за осъществяване на експертизата; третиране на растенията с фунгициди; обследване на семепроизводствените посеви и бракуване на участъците със заболели растения.

След жътвата семената подлежат на почистване и преглед със съответната техника. Обеззаразяването им с фунгициди е допълнителна гаранция срещу опазването  на младите растения в полски условия.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗ „Никола Пушкаров“

София

Чисти и здрави зърна!
14029
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Туршия от гъби
Ясни са ставките по de minimis за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Напомняне
Утре изтича срокът за помощта в производството на картофи, орехи и гъби
Фитопатогенни гъби са унищожили 212 000 дка иглолистни гори през последните 6 месеца
Помощта е по схемата de minimis за 2024 г.
ДФЗ отпуска 13 млн. лева на производителите на картофи, черупкови плодове и гъби
Писмо до министъра
И гъбарите са отрязани от украинската помощ, излизат на протест
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини