С последните промени в наредбата за специфичните изисквания към състава на млечните продукти, обнародвана в брой 64 на „Държавен вестник”, се въвежда окончателна забрана за продажба на така наречените "имитиращи млечни продукти" като сирена от палмово или друго растително масло. Пуснатите в търговската мрежа млечни продукти на растителна основа имат тримесечен гратисен срок за продажба, до изчерпване на количествата. А за имитиращите сирена срокът за продажба по магазините е 6 месеца, така че той изтича на 3 февруари следващата година.
В новите текстове на наредбата изрично е посочено, че при производството на млечни продукти се използват задължително сурово мляко, което съставлява поне 80 на сто от вложените суровини. Останалите 20 процента се допуска да бъдат сухи и концентрирани млека, млечен протеин, питейна вода и др.
За производството на сирена с период на зреене наймалко 60 дни и млечни продукти, получени във връзка с производството на такива сирена, може да се използва сурово мляко, което не отговаря на изискванията по показателите "общ брой микроорганизми" и "общ брой соматични клетки",определени в следодобрение от
изпълнителния директор на Българската агенция по бзопасност на храните(БАБХ).
Забранява се добавянето в млечни продукти на мазнини и протеини с немлечен произход с изключение на желатин, който може да се добавя с технологична цел в йогурт, в плодови или ароматизирани, а също и в концентрирани млечно-кисели продукти.
Промените в цените на сиренето за 20 години
По смисъла на наредбата „Имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко" са тези,които наподобяват изброените в приложението към чл. 5, в които една или повече млечни съставки са заменени с частични или пълни заместители, като мазнини и/или протеини от немлечен произход, с изключении на продукти на растителна основа, при производството на които са вложени не повече от 10 на сто мляко или млечни съставки.