Засяването и отглеждането на моркови през август има своите характерни особености, които трябва да се знаят за добри добиви. За производство на моркови като есенна реколта са необходими 70-80 дни до първото замръзване в региона. При това е необходимо да се осигури максимална скорост на покълване, като се вземат предвид изискванията на културата.
Дълбоко прекопаване на почвата
Важно е почвата да бъде подготвена добре. Морковите са кореноплодна култура и затова не се развива добре на глинести и каменисти почви. За хубав външен вид и за перфектен вкус се нуждае от рохкава и добре дренирана почва с неутрална до слабо алкална реакция и не много богата на азот.
Почвата се обработва на дълбочина 25-30 см, като едрите буци пръст се разбиват внимателно и се отстраняват всички камъни и други твърди образувания, които биха пречили в развитието на кореноплодите. Уплътнената почва и твърдите части в нея предизвикват деформации и забавят растежа.
На глинестите почви задължително трябва да се добави пясък (едър строителен пясък), а количеството му зависи от характеристиките на почвата. По-леките изискват по-малки количества, но тежките се нуждаят от много пясък и компост.
Какво да засадим като втора култура след лука
Рецепта за универсална смес: 1 част пясък, 1 част пръст без твърди образувания и 1 част отлежал компост.
Двойната обработка на почвата си заслужава усилията, защото по този начин тя ще стане по-рохкава и с по-равномерен състав.
Плитко засяване на семената
Засяването на семената при отглеждане през този период на годината задължително се прави много плитко.
Правят се плитки каналчета с върха палеца, които се поливат и се поставят семената на разстояние 5-10 см (разстоянието зависи от сортовите особености) едно от друго. По възможност се препоръчва използването на гранулирани семена. Те се покриват с много тънък слой пръст.
Използва се покривен материал (нетъкан текстил или друг) до появата на кълновете.
Обилно поливане
При засяване на семената през август морковите се нуждаят от много поливане и то играе важна роля за добрата реколта. Без достатъчно количество вода растенията ще престанат да се развиват, а кореноплодите ще останат хилави и тънки.
В зависимост от времето (ако не вали) морковите се поливат всеки ден. Редовно се отстраняват плевелите, а при достигане на височина около 10 см е необходимо да се мулчира почвата.
Подхранване
Най-добрите предшественици на августовските моркови са ранните домати. Те са получавали достатъчни количества хранителни вещества, но са оставили колкото е необходимо и за последователите си.
Наред с плевенето, прореждането и мулчирането, много важно е и навременното подхранване. При достигане на височина от 10-на см е задължително подхранване с торове, съдържащи по-големи количества фосфор и калий, а количествата са според инструкциите на производителя.
Второ подхранване се прави тогава, когато надземните части достигнат височина 15 см и това третиране е задължително, особено ако листата започнат да избледняват.
Естествено студено подхранване
Най-добрият начин да определим дали морковите са готови за прибиране е да вземем на случаен принцип проба, като се съобразим с вегетационния период, указан на опаковката.
Важно е да знаем, че морковите не се страхуват от замръзване. Те придобиват по-сладък вкус, когато са изложени на студ.
Опитните производители оставят реколтата в земята за няколко слани, за да подобрят качеството й.