Лятото преваля. Лозите и овощните дървета вече са оформили гроздовете и плодовете. При плодните дървета е минало юнското окапване на завръзите, което е естествена физиологична проява за саморегулиране на броя на плодовете. Намесата на хората допринася за по-добро изхранване на плодовете и за ускоряване на зреенето им. Това става чрез премахване на част от леторастите и най-вече чрез тяхното съкращаване и пренасочване в пространството около кордоните и плодните звена на лозата. При овощните дървета на отстраняване подлежат издънките от подложката или от стъблата на дърветата, ако такива са прораснали през първата половина на вегетацията и стопаните са пропуснали да ги махнат.
Леторастите, които конкурират водача в короната, ако тя има такъв, известни като лакомци или пичове, също трябва да бъдат изрязани до дъно. Това важи и за лакомците от основните скелетни клони, за да не задръстват дървесната корона.
Резитбата като хирургическа практика
Летните операции, известни още като зелени резитби, подобряват микроклимата в дървесната корона и лозовите формировки. Те подобряват също хигиената на растенията поради механичното отстраняване на болни или нападнати от неприятели растителни части (брашнеста мана, лозова краста и др.).
Зелените леторасти на лозите в маточниците и насажденията с приземни формировки на лозите трябва да бъдат привързани към опорната конструкция. Привързването може да стане вертикално, успоредно на тела или под ъгъл. Възможни са и по-сложни изпълнения. Всяка насока в пространството определя по различно проявяване на полярността, растежа и плододаването на лозите. Например при вертикалното привързване на летораста се развиват 3 – 4 пъпки (очи) във връхната част на пръчката, докато при хоризонталните привързване залагането на очите е равномерно по протежение на пръчката.
В плододаващите лозя чрез зелената резитба, известна като филизене, става поддържане на вече приетата формировка, подобряване на микроклимата в лозите и насаждението като цяло. Създава се пространство за влизане на хора и техника в лозовите насаждения. Освен това филизенето оптимизира съотношението между плодните и безплодните леторасти.
Важна операция е кършенето на леторастите. Тази операция влияе върху големината на гроздовете (зърната) и съдържанието на захарите в тях. Тя трябва да става по указанията на опитен агроном, който познава добре изискванията на отглеждания сорт. Той ще определи кога да стане кършенето и колко листа да останат на след него на летораста ! Например при високостъблено отглеждане на лозите кършенето по-рядко е наложително, защото растежът на леторастите е по-умерен, а изресяването е по-слабо. Кършене в началото на узряването, когато зърната омекват и започва тяхното оцветяване (прошарване на грозда), насочва притока на хранителни вещества към гроздовете. Те узряват по-рано, а съдържанието на захари в зърната е по-голямо.
Доц. д-р Антоиий Стоев
ИПАЗР „Никола Пушкаров”
София