Грахът е зеленчукова култура, която е сравнително лесна за отглеждане, но при летен посев акцентите се изместават. В този случай почвата не се нуждае от затопляне, а напротив – да се поддържа кореновата система на растенията на хладно и да се предотврати прекомерното изсъхване на почвата. Тук идват на помощ добрите зелени съседи.
Отглеждането на грах като втора култура у нас не е широко застъпена практика, но при създаване на благоприятни условия е напълно възможно. Подходящи са сортовете с по-къс вегетационен период – около 60 дни и тези за зелен. Вече има и сортове “снежен грах”, който се консумира с шушулките и е подходящ за втора реколта.
Има един израз – „като грах в шушулка”. Същността на засаждането на придружаващи растения е сходна с израза – добросъседството се изразява във взаимната изгода един на друг и всички да се чувстват добре.
Два корена домати в едно гнездо
При засяването на грах през юли трябва да вземем предвид няколко фактора - необходимо е частично защитено място от парещите слънчеви лъчи, подходящи съседи и по възможност осигуряване на опора за растенията.
Грах, картофи и...ябълково дърво
Намирането на подходяща сянка е един от най-важните аспекти при отглеждането на грах през лятото. Парещите слънчеви лъчи могат лесно да повредят нежните и крехки растения. Естествените опори могат да бъдат слънчогледи, царевица, лози или овощни дървета. Това зависи от сортовите особености – някои израстват до половин метър, а други достигат почти до 2 метра.
Засяването на грах между лозите поддържа растежа им над земята, като по този начин намалява риска от заболяване и улеснява прибирането.
Правилно поливайте зеленчуците при жега
За ниските сортове подходящо е просто съседството с картофи. Те ще осигурят опора за граха, а той от своя страна ще им помогне да отблъснат колорадския бръмбар, който не го обича. Двете култури харесват хладната и влажна почва, както и мулча.
При засяването на грах между картофите е подходящо да се използват покълнали семена, но може и директна сеитба във влажна почва. За високите сортове са подходящи слънчогледи, царевица, лози или овощни дървета.
Един от най-универсалните и интересни варианти е триото ябълка-картоф-грах. През юли, когато има изобилие от мулч, можем да засадим картофи и грах под мулч в сянката на ябълковите дървета, под които се разнася слой компост.
Граховите семена се засяват сравнително плитко и се покриват със сух мулч. Успоредно се поставят картофчета или парченца картоф с очички, покриват се с малко пръст и също се мулчират. След това просто своевременно добавяме мулч и поливаме – това е всичко. В края на сезона получаваме бонус – освен добра ябълкова реколта, допълнително картофи и грах.
Грах, моркови и... зеле
Кореновата система на растенията влияе върху почвата и в крайна сметка върху добивите.
Този 3D модел работи по следниоя начин:
– грахът расте нагоре и фиксира азот от въздуха;
– морковите са кореноплод и фиксират хранителните вещества от дълбоките слоеве, като ги издигат към повърхността;
– разстилащите се листа на зелето пък създават плътно покритие върху голяма част от почвата и предотвратяват поникването на плевели.
През юли могат да се засеят спътниците на зелето – грах и моркови. Почвата на зелевия участък ще бъде по-хладна, защото от самото начало зелето изисква обилно поливане.
Ако почвата е глинеста, тогава в редовете за сеитба на моркови трябва да добавим пясък в горния слой. След засяване на семената уплътняваме почвата, а след израстване на растенията на височина до 8-10 см, мулчираме.
Грахът по принцип не е особено претенциозен към качествата на почвата, но расте добре на плодороден терен. Зелето – също, и при правилна предварителна подготовка и обогатяване с компост – всичко трябва да е наред.
Важно е да отбележим, че засяването на грах след лук и чесън не е добра идея, защото фитосъединенията, които могат да останат след тях възпрепятстват развитието му.