Три са основните теми, по които служебното ръководство на министерството на земеделието ще разговаря с браншовите организации по време на тематичната работна група (ТРГ), чието онлайн заседание е насрочено за 14 юли (утре). Това ще бъде първото дистанционно събиране на земеделския бранш по актуализирания регламент за прилагане на следващата Обща селскостопанска политика, по който министрите в ЕС се договориха в края на юни.
Ще припомним, че до предишните парламентарни избори през април тази година родните фермери одобриха първия вариант на стратегическия план, но след корекциите на ниво ЕС пред бизнеса стоят доста въпросителни, по които отделните сектори трябва да постигнат съгласие.
По първата точка от утрешното заседание общо представяне на промените в регламента ще направи зам. министърът на земеделието Георги Събев. Според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов това вероятно ще бъде информационно събиране, на което всеки бранш ще представи своите очаквания. На този етап администрацията не е представила предварително материали за заседанието, каквато беше практиката до момента.
Втората точка от дневния ред се отнася до преразпределителното плащане и по нея презентацията ще изнесе зам. министърът на земеделието Явор Гечев.
Екшън план срещу мнимите стада по страната
Дискусиите по така наречената „социална условност” е поставена като трета точка в утрешното заседание. По нея браншът очаква изключително сериозни дебати, тъй като до този момент различните сектори от земеделието не са провели съответните дебати. „Тук не става въпрос за немаловажни елементи от трудовото законодателство, а до точен отчет за защитата на правата на заетите в земеделието и на работодателите”, посочи Костадинов. И припомни, че на ниво трудова инспекция страната ни има сериозни пробойни в контрола – особено що се отнася до трудовите и еднодневни договори, които се сключват от малкия и среден бизнес по места.
„Ако България иска да отговори на изискванията на ЕС за социалната условност, няколко министерства би трябвало да се задействат, така че в бъдеще секторът да отговаря на всички правила за подпомагане в частта „социална условност”, посочи още председателят на НАЗ.
Синор.бг ще следи дискусията, която членовете на ТРГ щу проведат утре.