Още до 25 януари Украйна изчерпа определените за 2021 г. годишни безмитни квоти за внос на пчелен мед и гроздов и ябълков сок в държавите-членки на Европейския съюз, обявиха от асоциацията „Украински клуб на селскоскопанския бизнес” на страницата си в една от социалните мрежи, цитирани от електронното издание AgroPortal. Все пак през тази година безмитната квота за износа на мед от Украйна за ЕС бе изчерпана с няколко дни по-късно, отколкото през 2020 г.
За по-малко от месец са изчерпани и квотите за първото тримесечие за доставки на яйца и продукти от преработката им, както и за птиче месо без цели пилета.
„Освен за меда украинските износители вече са използвали 74% от годишната квота за внос на царевица в ЕС, 43% от квотата за захар, 24% от тази за зърнените храни и брашното, 18% за обработените домати, 9% за нишестето, 8% за пшеницата и 16% от тримесечната квота за птичето трупно месо. Според предварителните прогнози подобно на миналата година квотите тези позиции ще бъдат изчерпани напълно, като за повечето от тях това ще стане през първата половина на годината”, прогнозират от асоциацията.
През 2020 г. Украйна изчерпа напълно 11 от годишните си квоти за безмитен внос на селскостопански продукти и храни в ЕС – за пчелен мед, захар, зърнени храни и брашно, обработено нишесте, обработени домати, гроздови и ябълкови сокове, яйца, царевица, птиче месо, обработени продукти от зърнени култури и нишесте. Въпреки това износът на селскостопанска продукция в държавите-членки на общността намаля с 10,8% през миналата година спрямо 2019 г., изтъкнаха оттам, цитирани от електронното издание БизнесЦензор.
Промени настъпиха при 3 от продуктовите групи. През 2020 г. бе изчерпана напълно квотата за яйцата, докато година по-рано тя бе запълнена само на 80%. Същевременно квотата за пшеницата бе запълнена на 78%, а тази за маслото – едва на 6% при положение, че през 2019 г. те бяха изчерпани напълно. „През 2020 г. износът на масло намаля с 38% в сравнение с предходната година, а в страните от ЕС количествата бяха мизерни (приходите от износа през 2020 г. намаляха до 400 хил. долара от 7,2 млн. долара през 2019 г.). Основната причина бе, че украинското масло не можеше да се конкурира по цена с европейското дори при наличието на безмитна квота заради повишаването на себестойността на производството му. Нещо повече, вносът на масло от ЕС в Украйна през 2020 г. надхвърли 1000 пъти износа”, посочва анализаторът на асоциацията Светлана Литвин.