Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
08.07.2021 г.

Отглеждане на зелен лук от семена

Тъкмо навреме
Отглеждане на зелен лук от семена

sinor

Зеленият лук е често използвана подправка и желан гост на нашата трапеза. Той може да се отглежда от арпаджик или семена. Тази зеленчукова култура се развива добре както в закрити съоръжения, така  и на открито, което дава възможност за целогодишно присъствие в менюто ни. Прилага се и комбиниран разсаден способ, като семената се засяват в закрити съоръжения при благоприятни условия, а когато достигнат определена големина – изнасят се и се засаждат на открито.

Отглеждане на зелен лук от семена чрез директна сеитба на семената

Много важно е да направим правилен избор на сорт, който да даде достатъчно количество зелена маса с отличен вкус и да не образува луковици и цветоноси. Пазарът днес предлага много сортове и хибриди с различен вегетационен период на развитие, студоустойчивост и устойчивост на високи температури. За лятното отглеждане е важно да е устойчив на високи температури и да не образува цветоносно стъбло, дори да е преминал периода на реколтиране. Има сортове, които са подходящи за целогодишно производство, могат да презимуват при умерен климат в оранжерии и на открито.

Дълбочината на засяване на семената е 1,5-2 см. При по-ниски температури, за ускоряване процесите на покълване и поникване, лехите могат да се покрият с нетъкан текстил до появата на кълнове. Разстоянието между растенията е различно и зависи от особеностите на сорта – при високорастящите сортове растоянието е около 10-на см, а при ниските е 5-6 см. Разстоянието между редовете също е различно и  е 7,5-10 см. За един квадратен метър са необходими около 2-4 г семена.

Лукът обича почви с неутрална реакция, които съдържат достатъчно количество хумус.

Преди сеитба се препоръчва внасяне на 30-40 г азотен тор на квадратен метър.

Преди засяване на семената почвата се обработва на дълбочина 20-25 см, като задължително се добавя компост. При предзимно засяване на семената е добре лехите да се мулчират.

И още практични съвети за пресния лук

Има сортове с отлична студоустойчивост и са подходящи за презимуване. Има и сортове, които са подходящи за есенно-зимно и за лятно отглеждане – понасят добре едновременно ниските и високи температури.

Важно е да знаем, че при по-ниски температури вегетационният период се удължава. Сортовете зелен лук имат различна устойчивост на болести и вредители.

Отглеждане на зелен лук чрез разсад

Този метод е подходящ за по-студените региони на страната и за ускоряване на развитието.

При този начин на отглеждане на зелен лук семената се засяват на дълбочина 1 см. Нормата на сеитба е около 25 г на квадратен метър. Могат да се засяват в общи контейнери или поединично. Семената се засяват около 55-60 дни преди изнасяне на открито.

Температурата в закритото съоръжение трябва да бъде около 25 градуса по Целзий до поникване на растенията, а след това се намалява за седмица до 10 градуса и отново се повишава до 18-20 градуса. Около 10-на дни преди изнасяне на открито оранжерията се отваря, за да се адаптират растенията.

Висококачественият разсад, който е готов за засаждане има височина 15-20 см и 3-4 листа. За по-добра адаптация и бързо нарастване на вегетативната маса, листата се отрязват с около една трета в деня на засаждане. Препоръчва се кореновата система да се потопи в разтвор на глина.

Сортове лук за зелен

Един от най-популярните у нас е сорт „Параде”. Сортът е подходящ за целогодишно производство и може да презимува на открито.

Сорт „Кошигая” се характеризира с дълга бяла част и е подходящ за пролетно, лятно и есенно производство.

Сорт „Милена F1” понася еднакво добре както ниските, така и високите температури, не образува цветоноси, а листата имат дължина 55-60 см.

Сортът „Бънчинг Стар” е с отлична студоустойчивост и много подходящ за презимуване.

Пазарът предлага и сортовете: АG 23798, Фреди F1, Карел, Кайгаро (има много силен вегетативен растеж), Шивес лук за листа (Сибирски лук), Салатен лук (има дълга бяла част) и др.

Отглеждане на зелен лук от семена
44338
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение
Мариновани лукчета
Съвети за градинаря
Предзимен посев и засаждане – да или не?
Гъбни болести застрашават лука и чесъна след прибиране на реколтата
Изложение в Луковит
Тахов: Фермерите имат сигурност със защитеното наименование за произход на сиренето
Предстоящо
Пето издание на Националния събор „Млечният път на България през вековете“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини