Австрийското правителство предложи програма, според която ястията в обществените столове в цялата страна ще се приготвят само от продукти, произведени в региона, съобщи националният ежедневник Die Presse. Покупките на хранителни продукти за тази цел достигат 330 млн. евро годишно. „Вместо пилешко от Украйна, масло от Холандия и ябълки от Чили ще обръщаме все повече внимание на местното качество в комуналното обществено хранене”, цитира изданието министъра на селското стопанство на Австрия Елизабет Кьостингер. Освен това до 2030 г. поне 55% от използваните за целта продукти ще трябва да бъдат биологични по произход.
Правителството очаква икономиката да получи импулс от нововъведението, тъй като стойността на продуктите, закупувани от федералните власти в сектора на снабдяването с храни, достигат 1,35 млн. евро дневно.
За да се стигне до използването само на регионални хранителни стоки в столовете и домовете за възрастни хора обаче, както предвижда правителствената програма, ще са нужни поне няколко години, смята управителният директор на федералната компания за покупките Андреас Немец. Нещо повече, отсега се забелязва определен проблем – вместо продукти за бързо приговяне на храната ще се наложи да се разчита на регионалните, а това вероятно ще се отрази на процеса на готвене, както и на финансовия контрол. „В краяна сметка менюто се прави в кухните”, отбелязва Немец.
През 2018 г. в Австрия бе въведен принципът за „най-добрата цена” за всички хранителни стоки, включително за сирена и млека, за които се правят държавни поръчки. Оттогава освен цената като критерий за покупка трябва да има и качествена характеристика. Експерти в областта обаче изтъкват, че практиката на покупките през последните години показва как изключително ниските цени обезсмислят всякакви критерии за качество.