Начало » Новини » Коментари
17.06.2021 г.

Учени предупреждават: С изчезването на селата част от България се превръща в демографска пустиня

Тъжната истина
Учени предупреждават: С изчезването на селата част от България се превръща в демографска пустиня

sinor

Процесите на обезлюдяване на страната се задълбочават и мрачната прогноза е, че до 2040 г. българското население ще се стопи с около една четвърт, така че след 20 години на нашата територия ще живеят не повече от 5 милиона и 400 хиляди души. Изводите са от проучване на демографските проблеми в България и диспропорциите на регионално ниво, подготвено от екип на БАН и Софийския университет и представено от доц. Надежда Илиева и доц. Георги Бърдаров в интервю пред БНР.

В България липсва младият активен контингент от население, а в същото време страната ни е на предпоследно място по продължителност на живота в ЕС – се посочва още в доклада. „На второ място е проблемът с нелогичните териториални икономически и социални диспропорции. Тъкмо заради това системата започва да боксува, липсва баланс“ – обяснява доц. Георги Бърдаров от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който е сред авторите на представителното демографско проучване.

По думите му, около 200 хиляди българи са се върнали у нас по време на пандемията, но въпросът е дали има какво да ги задържи тук, след като тя приключи.

Негативите от досегашните политики спрямо фермерите

„Преди пандемията страната ни беше на първо място по смъртност, не в ЕС, а в цяла Европа, и на едно от първите места в света. Това е срамен, тъжен и притеснителен факт – посочва анализаторът. –Фактите показват, че в Северозападна България, в община Георги Дамяново например смъртността е 40 промила, в Макреш - 39 промила, а в Хайредин и близките общини са със сходни показатели. Такива показатели има само след тежки военни конфликти в Азия и Африка или когато населението е поразено от пандемии като СПИН и малария. Причините за свръх високата смъртност у нас е в пълния срив на здравните грижи по места, в липсата на младо и активно население, което да помогне за икономическия напредък, както и задълбочаваща се  бедност, която не позволява превенцията на лечими заболявания.“

Дори на областно и общинско ниво никъде в страната няма територия, която да е с положителен естествен прираст на населението, а хората над 65 години да са по-малко от 20% от населението, посочват анализаторите.

Доходите на фермерите и на администрацията

„Тревожна тенденция е не толкова намаляването на гъстотата на населението, защото в Европа има други държави, които са с доста по-ниска гъстота, а фактът, че за 20 години градското население тук ще достигне 79%“ − допълва доц. Надежда Илиева от БАН.

Изчезването на селища и намаляването на населението водят до появата на т.нар. демографски пустини – територии, където гъстотата на населението е под 10 души на кв. км. А през 2040 г. те ще са 69% от територията на България. До 2016г. това са били 23% от територията. Сред тези демографски пустини много ясно се открояват „островите“ с по-висока гъстота на населението – София, Пловдив, Перник, Пазарджик, Плевен, Черноморското крайбрежие и по поречието на река Места. Тревожна тенденция е, че расте броят на населените места без трудоспособно население и до 2040-а това ще са около 40% от селата. Практически те са обречени да загинат. През следващите години ще има надпревара за привличане на население“ − прогнозира тя.

Учените търсят и първопричините за отчетените негативни тенденции. Откриват я в модела на българското общество, което вместо да надгражда постигнатото, е склонно да започва всичко от начало. Това се наблюдава повече от век − в годините след Освобождението (1878 г.) и до днес.

„Развитите държави имат последователно движение напред и надграждане, независимо каква е политическата сила и какъв е курсът, който се води в момента. Нашата страна непрекъснато започва реформите отначало и това е огромен проблем, който се отразява върху всяка сфера на живота. Изходът ни е в правилната държавна политика и адекватните мерки за справяне с демографската криза“ – обобщава доц. Георги Бърдаров. Не е за подценяване и фактът, че страната ни е в 10% на държавите с най-благоприятни условия за живот в целия свят. Измененията на климата и пренаселването на планетата ще прави нашата територия все по-привлекателно място за живеене. „Тази демографска пустиня, която очертахме, няма да остане ненаселена. Оттук нататък има два пътя – или ние ще населим тази територия, или тя ще бъде населена от други хора. Оптимисти сме, че тя ще бъде населена от българите“ − посочва доц. Надежда Илиева.

Учени предупреждават: С изчезването на селата част от България се превръща в демографска пустиня
13584
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Институт за пазарна икономика
Само в три от всичките 265 общини ражданията са повече от смъртността
Изпълнение на демографската стратегия
През 2021 г. българите са намалели с размера на един град като Добрич
Демографски срив
В селата живеят с три години по-малко от градските хора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини