Начало » Новини » Страната
01.05.2021 г.

На Велика събота Христос отваря за хората райските двери!

В ада остават само непожелалите сами да излязат
На Велика събота Христос отваря за хората райските двери!

На Велика събота християнската църква възпоменава телесното погребение на Иисус Христос и слизането му в ада. По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло господне от кръста, обвили го в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалче от Голгота. На погребението присъствали Мария Магдалина, майка на Яков и Йосиф.

Първосвещениците и фарисеите знаели, че Христос е предрекъл възкресението си, но не вярвали на предсказаното. Страхувайки се да не би апостолите да откраднат тялото на Христос, те измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като "най-благословения шести ден", защото това е моментът, в който „словото божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете”.

Положен вече в гроба, духът на Иисус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери.

Със слизането си в подземного царство Христос разрушил ада и смъртта, обезсилил дявола, съединявайки човешкото естество с Бога и въвеждайки го в недрата на пресветата троица – без при това да ограничи човешката свобода. След неговото слизане в ада портите адови са затворени, но само отвътре, от самите му обитатели. Казано с други думи, човешката свобода или свободна воля е онзи „камък”, който и бог не може да повдигне, защото след христовото слизане в ада в него са останали и остават само онези, които самоволно не са пожелали да излязат от него. 

Според традициите обикновено днес се меси и пече обредният великденски хляб и е последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден. Козунаците обикновено са с кръгла форма и се украсяват с плетеници, като в средата им се слага червено яйце. По правило първото боядисано яйце се оставя за Богородица. Вярва се, че то има чудодейна, лечебна сила. В някои краища на страната ни дори се пазели черупките от първото яйце, които били добавяни към тестото при приготвянето на ритуални хлябове за други празници през годината, като служели и за лек при болести. На други места пък първото яйце задължително се пази до иконата през цялата година, а вечерта преди Възкресение се заравя в земята за плодородие и благоденствие в дома. На Велика събота се принася в символична жертва и пасхалното агне.

В полунощ в църквите се отслужва тържествено богослужение. Водещият службата свещеник трикратно възвестява възкресението на Христос с възгласа "Христос возкресе" и богомолците трикратно му отговарят "Во истину возкресе". 

Страстната седмица е най-дългата седмица в годината, наситена с много тъга и покъртителни изживявания. Защото страст означава страдание. А страданията Христови според учението са прелюдия към вечния живот.

На Велика събота Христос отваря за хората райските двери!
8805
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Жените раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите
На Велика събота духът на Иисус Христос слиза в ада
В него остават само непожелалите да излязат
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
Как православните християни ще отбележат деня преди Великден
Отбелязваме Велика събота в условията на пандемия
По традиция днес се меси и пече обредният великденски хляб
На Велика събота почитаме последния ден от Страстната седмица
Християнски празници
Велика събота е!
Страстната седмица
Велика събота е най-благословеният ден
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини