Православните християни днес честват Велика събота - последния ден от Страстната седмица, предшестващ Великден. На този ден се отбелязва погребението на Иисус Христос и оплакването му от неговата майка Св. Богородица и жените, носещи миро. Когато Христос издъхнал като човек, тялото му е положено в запечатан гроб с поставена пред наго стража. Душата му обаче слязла в ада, разбила портите, освободила библейските пророци и праведниците и ги отвела в небесата. Така започва нова епоха в историята на човечеството, предоставяща на човека право на свободен избор - да бъде добър или лош и след смъртта си да постигне рай или ада.
Според традициите обикновено днес се меси и пече обредният великденски хляб и е последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден. Козунаците обикновено са с кръгла форма и се украсяват с плетеници, като в средата им се слага червено яйце. По правило първото боядисано яйце се оставя за Богородица. Вярва се, че то има чудодейна, лечебна сила. В някои краища на страната ни дори се пазели черупките от първото яйце, които били добавяни към тестото при приготвянето на ритуални хлябове за други празници през годината, като служели и за лек при болести. На други места пък първото яйце задължително се пази до иконата през цялата година, а вечерта преди Възкресение се заравя в земята за плодородие и благоденствие в дома. На Велика събота се принася в символична жертва и пасхалното агне.
В полунощ в църквите се отслужва тържествено богослужение. Водещият службата свещеник трикратно възвестява възкресението на Христос с възгласа "Христос возкресе" и богомолците трикратно му отговарят "Во истину возкресе".
В настоящата обстановка на разпространение на коронавирус и въведено извънредно положение правителството призова православните християни да избегнат посещението на църквите и да отбележат великденските празници у дома. Богослуженията ще се извършват пред храмовете, за да не се допускаструпването на хора вътре. Властите призовават да се спазват разпорежданията на полицаите и мерките за спазване на дистанция между хората, за да бъде избегнато предаването на заразата, доколкото е възможно.
Все пак у нас мерките са по-либерални, отколкото в съседни държави. В Гърция например са забранени посещеният в църквите, като глобата от 150 евро за нарушаване на ограниченията за движение от 21 часа тази вечер су увеличава двойно до 300 евро. Тържествените богослужения ще се проведат, но при затворени врати и ще могат да бъдат наблюдавани само по телевизията. В Северна Македония пък днес е вторият ден от 85-часовата великденска карантина, приключваща в 5 часа във вторник. Забранено е движението и събирането на хора във всички паркове и зони за отдих, а на 20 април е наложена пълна забрана за излизане от къщи. В селата е разрешено придвижването само за нуждите на селскостопанската дейност, а по принцип забраната не обхваща доставките на храна.