Начало » Важно за фермера » Пчеларство

Румънски пчелари искат 7 на сто медоносни култури на всеки 100 хектара

Браншът призовава за увеличаване на субсидиите след лошата 2020 година
Синор.БГ / 15.04.2021 г.
Румънски пчелари искат 7 на сто медоносни култури на всеки 100 хектара

Съюзът на пчеларите в Румъния публикува манифест, в който настоява да бъде признат жизненоважният статут на професията и браншът да получава много повече внимание и подкрепа в сравнение с настоящите, в противен случай ефектът върху селското стопанство на страната ще бъде пагубен, съобщи местното електронно издание АgroRomania.Manager.

"Трябва да осъзнаем, че пчеларският сектор се нуждае от помощ. Искаме да използваме от званието "пчелар", за да можем да получаваме субсидия за пчелно семейство. Без субсидиите за пчелни семейства, без подпомагането им с биостимулатори те изчезват. В момента те се унищожава, а човечеството трябва да знае, че тези малки същества не правят нищо друго, освен да поддържат живота ни. Искаме пчелите да бъдат субсидирани със 140 леи (28,32 евро по текущия курс – бел. ред.) на семейство, защото това, което се отпуска в момента в пчеларския сектор, е смешно. Ние не искаме голяма сума за вида, който дава живот на човечеството. Човечеството живее благодарение на пчелите – това трябва да осъзнаем. Ако не сме наясно с него и ако те изчезнат, както 300 000 пчелни семейства от общо 2 млн. изчезнаха от Румъния тази година заради лошата 2020 г., пчеларският сектор ще изпадне в пълен колапс. Жалко е, че тези прекрасни румънски пчели изчезват", заяви председателят на съюза Данут Пуйсор.

Той добави, че браншът настоява фермерите, които притежават поне 100 хектара земеделска земя, да засаждат най-малко 7% от нея с медоносни култури.

Освен това Пуйсор призова правителството на страната да започне реализирането на програма "Мед в училищата". "Искаме също така решение на правителството за одобряване на програмата "Мед в училищата", защото тя е необходима, тъй като се внасят заместители, а нашият мед с добро качество се изнася и се внасят хиляди тонове мед с много лошо качество от други страни, включително Китай, което в крайна сметка води до заболяване на населението", изтъкна той. По думите му това би помогнало на децата в Румъния да получат достъп до действително качествен мед.

Председателят на съюза подчерта, че в момента пчелите са застрашени, въпреки че са от съществено значение за оцеляването на човечеството. "Чрез опрашването пчелите спасяват човечеството. Без пчелите човечеството би изчезнало за 4 години. Освен осемте продукта, произвеждани от пчелите, те обслужват 90% от растенията в света, нуждаещи се от опрашване, като обуславят развитието на зеленчуци, цветя и дървета. Същевременно климатът се е променил значително, поради което пчелите страдат толкова много. А химикалите, които се съдържат във всички храни в супермаркета, имам предвид неоникотиноидите, унищожават пчелите", припомня той.

Румънски пчелари искат 7 на сто медоносни култури на всеки 100 хектара
23952
 

Последни материали
Виж
Копа-Коджека и водещи организации: ЕС да заложи на биогоривата
Евтин ориз залива Европа: фермерите предупреждават за срив на сектора
БАБХ
Нови 1,3 тона сирене и кашкавал са иззети на ГКПП „Капитан Андреево“
Слабото търсене допълнително натиска и без това ниските цени
Тримесечното производство на свинско в Китай се увеличи с над 4 на сто
На същата процедура в Тунис фуражната царевица продължи да поскъпва
Хлебната пшеница поевтиня леко на международния търг в Йордания
Съвместен контрол
БАБХ откри 321 виртуални животни в Девин и Чепеларе
Свързани материали
Виж
Румънските фермери са в тежка криза и искат спешна намеса от държавата и ЕС
Ръстът в производството с двуцифрен процент се дължи на увеличените добиви
Румъния прибра рекордна реколта от пшеница и най-голяма от слънчоглед в ЕС
В МЗХ търсят баланс между производители и преработващи предприятия
Питаме Румъния с какви правни основания е отказала вноса на слънчоглед от Аржентина
Точно преди Великден ще е по-скъпо
Румънските овцевъди продават агнетата за 4,90 евро/кг ж.т., месото – по 9,80
Взимат допълнителни мерки за контрол на търговията и движението на животни в Русенско
Цените на румънския слънчоглед доближават рекордни стойности
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини