Румъния има съгласувана позиция по темата за търговските отношения между ЕС и Украйна, включително вноса на селскостопански продукти. Тази позиция включва въвеждане в текста на преразгледаното споразумение между ЕС и Украйна на елементи като предпазна клауза, както и стандарти за качество на селскостопанските и хранителните продукти. Това се посочва в изявление на румънското Министерство на външните работи до Аджерпрес, цитирано от БТА.
Позицията на Румъния вече беше изразена, включително на равнище КОРЕПЕР (Комитет на постоянните представители - бел. ред.), с оглед на обсъжданията на преразгледаното споразумение и в подготовка за заседанието следващата седмица.
Ще припомним, че в началото на седмицата министрите на земеделието на България, Унгария, Полша, Словакия и Румъния подписаха в Будапеща Съвместна декларация за аспектите в изменението на търговското споразумение между Европейския съюз (ЕС) и Украйна.
С тази декларация министрите изразиха своите опасения във връзка с постигнатото принципно споразумение на ЕС с Украйна, особено по отношение на завишените квоти за продукти като пчелен мед, яйца, захар, както и либерализацията на пазара на някои млечни продукти. В тази връзка министрите на земеделието призоваха ЕК да въведе автоматично приложими регионални защитни мерки за държавите членки на първа линия, основаващи се на индивидуални квоти, както и за въвеждане на праг на минимални вносни цени за съответните селскостопански продукти, за да се предотврати продажбата на стоки под цената на произведените в страната.
България, Унгария, Полша, Словакия и Румъния настояват защитните разпоредби да са приложими за всички селскостопански продукти, включително тези, за които митата на ЕС вече бяха или са напълно либерализирани.
Петте държави приканиха също Комисията да разгледа възможността за създаване на специален фонд за компенсиране на евентуални загуби, понесени от селскостопанските производители в ЕС в случай на прекомерен внос от Украйна в бъдеще.
По време на срещата в Будапеща министрите са изтъкнали, че продължават да подкрепят украинската страна и не са против търговията ѝ с ЕС, но са против тези процеси да водят до вреди за конкурентоспособността и фалити на земеделски производители в държавите в близост до границата с Украйна.