Вкусовите качества на ягодите дълги години са занимавали научните среди. Няколко проучвания съобщават за разлики в химичния състав на плодовете на основата на управленски практики. Битува мнението, че биологичното отглеждане повишава съдържанието на захари и аскорбинова киселина в плодовете, а използването на оптимални дози азотни вещества влошава вкуса, намалява сладостта и качеството.
И все пак, какво точно влияе върху вкуса на ягодите
Основните предположения са, че вкусовите качества са повлияни от вида на хранителните вещества – минерални или органични и от температурите на въздуха по време на развитие на плодовете.
Покривните култури, подобряващи оздравяването на почвата, също са сред предлаганите методи за управление и оптимизиране на качеството на ягодите. Изследванията, проучващи ефектите на микробните добавки показват, че при третираните растения се повишава количеството на фенолите и добивите, но няма пряко влияние върху вкусовите качества.
Плодовете на един и същ сорт ягоди в отделните години при един и същ начин на отглеждане могат да показват различна степен на изменчивост в качествените характеристики, което се определя предимно от времето.
Всеки сорт ягоди има своите характеристики и се влияе по различен начин от температурите – някои са по-стабилни както през годината, така и в отделните години. Разбираемо е, че метеорологичните условия и особено температурите влияят върху захарите и киселинността на плодовете.
Провеждани са експерименти за влиянието на мулча (слама или фолио) върху захарите и вкусовите качества, но не е установена зависимост.
Какви изводи могат да се направят в резултат на многобройните експерименти върху степента на изменчивост на качествените и количествени характеристики на ягодите:
1. Използването на минерални торове и химични препарати в допустими количества не влияе негативно върху вкусовите качества на ягодите, но има положителен ефект върху добивите.
2. Покривните култури и биостимулантите повлияват благоприятно оздравяването на почвата и поддържане на екосистемата но нямат забележим ефект върху вкуса.
3. Основно влияние върху количествата плодови захари и киселини оказва температурата между цъфтежа и узряването на плодовете, но не е еднозначно за различните сортове.
4. Водещо значение има податливостта на сортовете към управленските практики и изходните вкусови характеристики.
Изследването е направено от екип на американски и японски учени в продължение на три последователни години.