Всички знаем за приложението на лучените люспи в народната медицина и багрилните им свойства. Този продукт е много ценен, естествен и екологично чист тор. Почти всички градински култури реагират положително при използването на люспите за подхранване на растенията във всяка фаза от развитието им. Особено благоприятен ефект оказват върху доматения разсад, когато изпитва проблеми с растежа и развитието. Има положителен ефект и в борбата с болестите и вредителите.
Какво съдържа „облеклото“ на лука
Лучените люспи съдържат вещества, необходими за развитието и укрепването на младите растения:
– Каротин, който е пигмент с оранжев цвят и е много важен за фотосинтезата, а освен това спомага за повишаване устойчивостта на разсада към резки температурни промени, лошо осветление, към високо сърържание на влага и обратно – при недостатъчното и количество. Той е мощен имуностимулатор.
– Тиаминът (витамин В1) подобрява циркулацията на соковете в растенията, има положителен ефект върху енергийните нива, растежа и развитието им.
– Кверцетинът има антиоксидантно и противомикробно действие, предпазва разсада от вредните фактори на околната среда, спомага за укрепване на имунитета му.
– Никотиновата киселина (витамин РР) укрепва кореновата система на разсада домати и насърчава цялостното му развитие, а взаимодействието с тиамина ускорява производството на хлорофил и развитието на надземните части.
– Фитонцидите, съдържащи се в големи количества, предпазват разсада от патогенни микроорганизми, вируси, гъбички и вредители.
Ето и случаите, при които е полезно използването на люспите
Използването на лучените люспи при отглеждането на домати се отразява благоприятно на всички фази от развитието, а за разсада се препоръчва в следните случаи:
– листата издребняват, избледняват или пожълтяват;
– преустановява растежа си или се развива много слабо;
– симптоми на увреждане от гъбични заболявания;
– няма формиране на завръзи;
– регистрирана е появата на вредители;
– стресови състояния при резки температурни промени.
При промяна на тургора на листата разсадът се подхранва кореново или листно с отвара (може и инфузия) от лучени люспи. Същата практика се прилага при наличие на болести и вредители. За стимулиране на завръзите се използва листно подхранване.
Много важно е третирането на разсада за домати преди засаждане на постоянно място. Третирането се извършва 7-10 дни преди това и седмица след. Това ускорява плододаването.
Сеченето на разсада и кореновото гниене са сериозни проблеми не само за доматите, но за повечето зеленчукови и декоративни култури. Превантивното обработване на почвата е много полезно за младия разсад и задължително се провежда вечер.
В борбата с вредителите разсадът се обработва листно.
Рецепти за приготвяне на инфузии и отвари от лучени обвивки
Люспите се използват и под формата на инфузии и отвари, и в непреработен вид, като се наситняват и заравят директно в почвата.
1. Обвивките на шест средно големи глави лук се поставят в съд с вместимост 0,5 л, заливат се с вряща вода, съдът се затваря плътно и се оставя на топло за 3-5 часа. Прецедената инфузия се използва за кореново подхранване на разсада.
2. Люспите от три глави лук се заливат с един литър вряща вода и престояват на топло едно денонощие. Инфузията се филтрира и се използва за листно подхранване.
3. За стимулиране растежа на слабия разсад и при наличие на болести, причинени от почвени микроорганизми се използват 3-4 шепи лучени люспи. Те се заливат с 1 л вряща вода и се довеждат до кипене за 5 минути. Към отварата се добавя 1 супена лъжица дървесна пепел и престоява три денонощия. Прецедената отвара се разрежда в съотношение 1:3 с вода и се използва за кореново третиране на доматения разсад.