Уважаеми домакини, не изхвърляйте люспите на кромида, те са ваш помощник и съюзник за получаване на по-богата реколта, съветва читателка на електронното издание „Стопанство”. Тя уточнява, че използва люспите на кромида и за подхранване на зеленчуците, и като средство за борба с вредителите. Споделя, че ги събира през цялата година и ги съхранява в пакети, окачени в килера. Ето поне 8 причини, поради които държи на тях.
1. Отварата от люспите кромид действа благотворно на почвата, убивайки гъбичките в нея и дезинфекцирайки я.
2. Люспите могат да се използват при прекопаването на лехите и реколтата там ще се окаже доста по-богата.
3. При разсаждането на домати, чушки, зеле и картофи в дупките се хвърлят по шепа люспи от кромид. Те спасяват растенията от кореновото гниене, както и от набезите на поповите прасета върху корените на разсада.
4. Ако искате разсадът да расте здрав, пръскайте го с настойка от кромидени люспи на всеки 5-8 дни.
5. Настойката помага много и в борбата с вредителите. Напълнете една трета от 3-литров съд с люспи, добавете вода и ги оставете да киснат ден-два. Разредете ги в съотношение 1 към 2 (литър настойка на 2 литра вода), добавете малко течен сапун и напръскайте растенията.
6. В настойката от кромидени люспи може да се накиснат картофите, приготвени за семе, както и семената на други зеленчуци. Настойката може да се използва и срещу зелевата бълха, въшките и бръмбарите.
7. Със слаба настойка от люспи можете да пръскате и поливате стайните цветя. Само шепа люспи на 4 литра вода са напълно достатъчни. Оставете ги да киснат едно денонощие,прецедете разтвора и напръскайте.
8. Ако листата на краставиците са започнали да пожълтяват, спешно ги напръскайте и ги полейте с разтвор от кромидени люспи и те ще живнат и ще си върнат здравия зелен цвят.