Начало » Хоби земеделие » Малката градина
01.04.2022 г.

Многофункционалните лучени люспи - обработване на разсада и възрастните растения

Доматите реагират много позитивно на внасяне в ямките на лучени люспи при засаждането
Многофункционалните лучени люспи - обработване на разсада и възрастните растения

Лукът е проверено народно средство за лекуване на настинки и други заболявания при хората, но може да бъде добър съюзник и помощник в градината. Неговата обвивка се е утвърдила в качеството и на естествен инсектицид за обработване на разсада и възрастните растения. Използва се също за подхранване и като материал за мулчиране.

Как да събираме и съхраняваме лучените люспи?

Лучените отпадъци от здравия лук можем да събираме през цялата година. Ако не ги използваме непосредствено, тогава трябва да ги изсушим и приберем на сухо място.

Класически проблеми с разсада за домати и как да ги избегнем

Люспите могат да се използват по различен начин – внасят се наситнени директно в почвата при засаждане или окопаване, приготвят се студени и горещи настойки, отвари, а също и като мулч, който се прилага предимно при разсада.

Как да използваме лучените люспи за подхранване и профилактика срещу патогенните микроорганизми?

Лучените люспи съдържат витамини, минерали, фитонциди, каротин и други полезни вещества, които повишават имунитета на растенията, помагат в профилактиката, като потискат действието на почвените патогенни микроорганизми, предизвикващи различни гъбични болести и гниещи процеси. Действат и като инсектициди срещу много вредители.

За разсада се използва предимно гореща настойка от 1 чаша лучени люспи в 10 литра вряла вода – изстива, прецежда се и се пръскат домати, краставици и други градински култури. Това повишава имунитета на младите растения и профилактира появата на гъбични болести и гниене.

Тази настойка може да се използва за пръскане след засаждане на постоянно място, а също по време на цъфтеж.

При необходимост разсадът домати може да се обработва с по-концентрирана настойка.

За възрастните растения настойката се приготвя от 2 пълни чаши наситнени лучени люспи в 2 литра вряла вода. Престоява две денонощия, прецежда се и се разрежда в съотношение 1:1,5 до 1:2. Растенията се пръскат 2-3 пъти за сезон.

Тази настойка може да се приготви в същото съотношение, но като се доведе до кипене за 5 минути, изстива 4-5 часа и се разрежда в същите пропорции.

Доматите реагират много позитивно на внасяне в ямките на лучени люспи при засаждането им на постоянно място, както и на поливане с отвара, което помага в борбата с гъбичните заболявания. Приготвя се в същите пропорции, но се разрежда в съотношение 1:3. Полива се пристволово, като количеството в началото е 0,5 л за растение, а следващите две подхранвания се увеличава – 1 л второто и третото на 1,5 л. Тези подхранвания се правят във вечерно време след поливане, което не трябва да бъде обилно.

За тиквите, тиквичките, патисоните, зелето, пипера и други градински култури се приготвя отвара от 2 пълни чаши лучени люспи в 10 л вода, довежда се до кипене, престоява 4-6 часа, прецежда се и се поливат растенията кореново.

Лучените люспи могат да се използват за обработване на почвата преди засяване на семената. Пропорцията е 1 чаша люспи за 10 литра.

Лучените люспи като инсектицид

Лучени люспи се използват за пръскане на растенията, но и на почвата тогава, когато вредителите са се настанили по стъблата и листата на растенията. Използва се 1 чаша люспи, които се заливат с 10 литра вода. Престоява 12-14 часа, прецежда се и се пръска почвата.

За борбата с пъпковия акар по френското грозде настойката престоява 5 денонощия.

Лучените люспи пропъждат бръмбара полски ковач, чиито личинки нанасят сериозни щети на реколтата от картофи. При засаждане се поставят в ямките.

Срещу паяжинообразуващия акар и трипса настойката се приготвя по следния начин: 4 чаши люспи се заливат с 2 л вряла вода, настояват две денонощия, разрежда се 1:2 и се добавя течен сапун.

С листните въшки по краставиците успешно се справя настойка от 100 г люспи в 5 л вряла вода, престоява 12 часа и се пръска по няколко пъти на ден.

Настойката е ефикасна и срещу кръстоцветната бълха по зелето и другите култури от това семейство.

Многофункционалните лучени люспи - обработване на разсада и възрастните растения
12201
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Обвивката на лука е отличен тор за разсада и растенията по-късно през сезона
Биотор в градината
Ползите от картофените обелки в градината
Полезни съвети
Картофените обелки са прекрасна тор за градината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини