Начало » Хоби земеделие » Малката градина
20.05.2019 г.

Лучените люспи като природен инсектицид и като тор

Практика
Лучените люспи като природен инсектицид и като тор

sinor

Ефективността от използването на лучените люспи се потвърждава от много специалисти. Те са натурален продукт за подхранване, който е подходящ за стайните и за градинските растения. Използват се в борбата с много вредители като естествен инсектицид.

Състав и полезни свойства

Лучените люспи съдържат различни минерални вещества и витамини – каротин, фитонциди, витамини от група В и витамин РР.

Каротинът е уникален антиоксидант, който помага на растенията да повишат съпротивителните си сили към различни заболявания. Той се бори прекрасно с гъбичките и гниенето и е мощен имуностимулатор.

Фитонцидите са разположени в по-голямо количество на повърхността на люспите. Тези защитни вещества потискат действията на патогенните микроорганизми, които се съдържат в почвата – бактерии, гъбички и даже прости микроорганизми.

Витамини от група В – те се използват за ускоряване на развитието на разсада. Отговорни са за по-ранното встъпване на растенията във фаза на плододаване и ги предпазват от кореново гниене.

Витамин РР – никотиновата киселина е много полезна за стимулиране на развитието на зеленчуци и дървесни видове на сенчести участъци. Необходима е на растенията при отглеждане на тежки почви, защото ускорява преобразуването на азота в кислород, благодарение на което укрепва кореновата система и стъблата на растенията.

Начини на приготвяне на лекарства от лучени люспи

Лучените люспи могат да се използват по различен начин, като се приготвят:

– отвари

– студени настойки

– спиртни настойки

– директно внасяне в почвата.

Начини на приложение при отделните култури

Краставици – те са култура, която се поразява от различни видове гниене на всички етапи от развитието. За предотвратяване на този проблем са необходими няколко обработки за сезон.

Разтворът се приготвя по следния начин: 2 пълни чаши лучени люспи се заливат с 2 литра вряла вода и се оставят на прохладно място за 48 часа, след което разтворът се прецежда и се разрежда със студена вода в съотношение 1:2. Пръскат се листата 2-3 пъти за един сезон. Ако листата на краставиците пожълтяват поради нападение на акари, пръскането от двете страни и почвата ще даде отличен резултат. Разтворът може да се приготви и като се доведе до кипене за 5 минути, остави се да изстине 3-4 часа и се разрежда в същото съотношение.

Лучените люспи могат да се внасят директно в почвата при засаждане (1 стиска на един корен) или прекопаване, но ефектът е по-слаб.

Домати – поливането с отвара е много полезно за тази култура, защото я  предпазва от сиво (ботрисно) и кафяво гниене. Гниенето е сериозен бич и борбата с него трябва да започне отрано.

Първото третиране се провежда 7-10 дни след засаждане. Настойката се приготвя в същите пропорции, както за краставиците, но се разрежда в съотношение 1:3 и не се пръскат листата, а се полива пристволово с 0,5 литра. За по-възрастните растения след месец количеството се увеличава на 1-1,5 литра. Доматите реагират много позитивно на това подхранване, като само след седмица изчезват жълтеещите листа, като придобиват наситено зелен цвят.

Поливането с отварата се прави задължително вечерно време, като не е необходима обилна поливка – тя се провежда на следващия ден и пак вечерно. Тези третирания са подхранващи и помагат в борбата с гнилостните и гъбични заболявания, но не помагат срещу пълзящите и летящи насекоми. Срещу тях е необходимо пръскане по листата два пъти за сезон.

Други култури – по аналогичен начин лучените люспи се използват за подхранване на картофи, тивички, тикви и патисони, а също и други градински растения. В качеството на фунгицид се използват за обработване на плодните дървета.

Стайни растения

Използва се горещ извлек (1 шепа люспи на литър вода), като могат да се пръскат растенията, а също да се поливат тези растения, които неочаквано започнат да пожълтяват и изсъхват. Регенериращото въздействие оказва положително влияние в тези случаи.

Съществуват стайни растения, които реагират негативно на подхранване с настойки от лучени люспи. Такива са всички кактуси, сукуленти, алое и всички видове фикуси.

Лучените люспи като природен инсектицид и като тор
37147
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Предварително
Подхранете доматения разсад с лучени люспи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини