Начало » Новини » Страната
01.01.2021 г.

Нека Новата 2021 година донесе здраве и благоденствие във всеки дом!

Нека Новата 2021 година донесе здраве и благоденствие във всеки дом!

sinor

След като си взехме твърде важните поуки от старата година, нека посрещнем Новата 2021 г. със здраве, ведри помисли и надежда за успехи! И понеже българинът изначално търси упование в ценностите, свързани с дома, семейството и земята, нека и тази година се опре на онази дълговечна традиция, която ни е давала сила! А какво по-добро от наричанията на сурвакарските дружинки, с които всяка година Синор.бг ви пожелава здраве, плодородие и благоденствие!

Според историческите хроники честването на Новата година датира отпреди 4 хиляди години, когато в древен Вавилон на първия ден от новата година („Акиту“) са се организирали празненства.

За римляните новата година е започвала от 1 април, когато встъпвали в длъжност новоизбраните консули. Но през 153 г. преди Христа традицията се променя. Избухва голямо въстание против римската власт в Иверия, което налага консулите, които са били и главнокомандващи армията, да заемат постовете си предсрочно на 1 януари. С въведения през 45 г. пр. Хр. Юлиански календар промяната вече е окончателна. А на 1 април започва да се празнува „лъжливата“ нова година и постепенно този ден се превръща в празник на шегите и смеха. И така светът празнува до днес!

В Египет през 4241 г. пр.н.е. в Хелиополис е създаден най-древният календар, в който годината е разделена на 12 месеца и има 365 дни. В него новата година започва през месеца на разливането на Нил – юли. Този календар бил използван в Египет до въвеждането на Юлианския през 26 г. пр.н.е.

През 2700 г. пр.н.е. китайците съставили свой цикличен календар, според който новогодишните тържества, наричани „Празник на пролетта“, траят 3 дни и се честват през февруари. Едва 3000 г. по-късно те приели, че годината има 365 и половина дни. От 1949 г. в Китай се използва Григорианският календар, но традиционно китайците по света отбелязват и нова година по китайския календар.

Според древния японски календар, всяка година преминава под знака на един от всичките 12 зодиакални символа - плъх, бивол, тигър, заек, дракон, змия, кон, овца, маймуна, петел, куче и прасе. Новогодишният празник трае от 30 декември до 3 януари и се отбелязва със 108 камбанни удара.

Според индийския календар от 1952 г. новата година започва на 22 март, а високосната – на 21 март.

Виетнамската нова година пък е наричана „празник Тет“ и се празнува според лунния календар.

Всеки народ в продължение на векове е създавал и предавал от поколение на поколение новогодишните си традиции и поверия. Ето защо те са толкова разнообразни, но са обединени от вечната човешка надежда, че новата година ще бъде по-щастлива от старата.

Руснаците, за да приветстват новата година, след дванадесетия удар отварят вратата на дома си. По време на бившия Съветски съюз е прието да се разменят подаръци, най-често шоколадови бонбони.

Италианците носят червено бельо, а на трапезата слагат свински бут и леща, като признак на късмет и богатство през новата година.

Англичаните по традиция не посрещат новата година с шумни празненства, нито е прието да се канят гости.

Шотландците ходят на гости дори на хора, които не познават. Обичай е да излизат облечени като коминочистачи.

Испанците излизат на улицата и си разменят подаръци, когато часът удари 12.

Словаците на трапезата непременно трябва да имат шаран.

Унгарците задължително трябва да имат на масата чесън с мед.

Португалците закачат над новогодишната маса добре запазен грозд, и докато часовникът отмерва дванадесетте удара, всеки бърза да откъсне и изяде последователно 12 зърна, като в същия момент си намисля желание за всеки един от дванадесетте месеца.

Холандците поднасят на трапезата топли понички със стафиди.

Японците посрещат новата година рано сутринта на 1 януари, поздравяват се с чаша студена вода и след края на обичайните 108 камбанни удара всеки бърза да се изкачи нависоко, за да приветства Слънцето.

Етиопците запалват огромни огньове, около които устройват тържества, шествия, игри и танци.

Гвинейците в новогодишната нощ излизат на шествие, предвождано от слонове, които са символ на сила и богатство.

Китайците слагат на новогодишната трапеза нарциси.

А у нас вечерта на 31 декември се нарича „Втора кадена вечер“, защото по подобие на Бъдни вечер, която е „първата кадена вечер“, семейството се събира около празничната трапеза и я прекадява за здраве. Прекадяването се извършва от стопанина на дома или от най-възрастната жена в семейството с помощта на палешника на ралото или керемида.

На трапезата задължително има баница и свинско месо. Основното ястие обаче е баницата, наричана още млин (Източна България), плакия, плакя (Еленско), зелник (Кюстендилско), булгурник (Хасковско). В различните краища на България се приготвя по различен начин, като навсякъде в нея се поставят дрянови клончета с пъпки, като всяко от тях се нарича напр. за здраве, късмет, плодородие и т. н. и според това на кого кое се е паднало, се гадае за състоянието му през новата година.

И понеже първият ден от годината съвпада с Васильовден, нека пожелаем на именниците да са румени и засмени. Честито на празнуващите Васил, Василка, Васко, Васка, Вълчан, Вълчо, Веселин, Веселина, Весела, Васа, Вълко, Веско, Веселка, Веска!

Нека Новата 2021 година донесе здраве и благоденствие във всеки дом!
8894
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Здрава и честита да е високосната 2024 г.!
Народни обичаи
Честита Баба Марта!
Да е здрава и плодородна високосната 2020 година!
Празници и обреди
Баба Марта бързала, мартенички вързала – честит празник!
Да е честита и спорна Новата 2018 година!
Честита пролет!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини