Начало » Новини » Страната
01.01.2020 г.

Да е здрава и плодородна високосната 2020 година!

Да е здрава и плодородна високосната 2020 година!

sinor

С високосната 2020 година навлизаме в третото десетилетие на 21 век и е хубаво в този първи ден от годината да пожелаем на хората около нас цяла кошница здраве и сполуки във всичко, с което се захванат. Нека идващите 366 дни ви донесат силата да преборвате с лекота трудностите и да сбъдвате мечтите си! И защото по традиция на първи януари България отбелязва Васильовден, време е да отпразнуваме началото на годината с всички именници!

А според народните обичаи този ден е свързан и със сурвакарството, с което от векове си пожелаваме здраве, сполуки и берекет. Самото име сурва идва от иранската дума „сура", означаваща „мощ", „сила". Неслучайно изразът „сур елен" се превежда като „могъщ елен".

Самият празник Сурваки попада в периода на така наречените „мръсни дни“, затова и обредите го сближават с Бъдни вечер и Рождество Христово. Вечерта на 31 декември  се нарича още „Втора кадена вечер“, тъй като празничната трапеза тържествено се прекадява, по подобие на Бъдни вечер, която е и „първата кадена вечер“.

Прекадяването се извършва от стопанина на дома или от най-възрастната жена в семейството с помощта на палешника на ралото или керемида. В някои села в Западни Родопи (Ковачевица и др.) след като прекади три пъти трапезата, най-възрастната жена отива до огнището и, викайки през комина, кани „Васил“ на вечеря.

По традиция в нощта преди Сурваки се нарежда празнична трапеза, около която се събира цялото семейство. Ястията в общи линии повтарят тези, които се слагат на бъднивечерската трапеза, но има и съществени отлики. Задължителните ястия, които трябва да присъстват, са баница и/или погача и свинско месо.

Баницата, наричана още млин (Източна България), плакия, плакя (Еленско), зелник (Кюстендилско), булгурник (Хасковско) и др., е основното ястие, присъстващо на трапезата. В различните краища на България се приготвя по различен начин, но навсякъде в нея се поставят дрянови клончета с пъпки, като всяко от тях се нарича напр. за здраве, късмет, плодородие и т. н. и според това на кого кое се е паднало, се гадае за състоянието му през идущата година.

В Ловешко преди разчупването на баницата, стопанинът я вдига високо над главата си, за да станат високи посевите, а дряновите клончета се хвърлят в храната на добитъка. В Странджа в средата на баницата се поставя дряново клонче, на което с червен конец е привързана сребърна пара, която е късметът на къщата, а в Добруджа клончета-късмети се наричат и на мързела.

Погачата за Сурваки е обреден хляб, голяма прясна (безквасна) пита, специално направена за тази вечер. Някъде (Панагюрско и др.) жената, омесила питата, преди да измие ръцете си от тестото, отива и докосва всяко плодно дърво в градината и пчелните кошери, за да има плодородие през годината, а при рупците в Странджа, тази пита се меси с подсладени ръце. Повсеместно в тази пита се слага сребърна пара. След като трапезата бъде прекадена, питата се разчупва на определен брой късове, като всеки един се нарича на член от семейството -  има късове и за къщата, добитъка, за господ и/или света Богородица. Според това в кое парче е парата, се определя при кого ще е късметът през годината.

С наричанията на сурвакарите Синор.бг ви пожелава да сте живи и здрави и да имате една силна стопанска година!

Сурва,  сурва  година,

здрава,  здрава  гърбина,

златен  клас  на  нивята,

сладък  плод  за  децата,

вечен  мир  на  земята!

Живо-здраво  догодина,

догодина  до  амина!

Да е здрава и плодородна високосната 2020 година!
7995
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Здрава и честита да е високосната 2024 г.!
Народни обичаи
Честита Баба Марта!
Нека Новата 2021 година донесе здраве и благоденствие във всеки дом!
Празници и обреди
Баба Марта бързала, мартенички вързала – честит празник!
Да е честита и спорна Новата 2018 година!
Честита пролет!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини