Благоприятните метеорологични условия от средата на октомври насам и по-конкретно валежите през миналия месец и липсата им през ноември дадоха възможност за приключване на сеитбата на есенниците (мека и твърда пшеница, ечемик и ръж) в оптималните срокове на голяма част от територията на Европейския съюз, се посочва в наблюдения на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). Подновяването и ускоряването на темпото на сеитбата през ноември в страните от Бенелюкс, Франция, Германия, Полша, Словения и Хърватия доведе до завършването на полските дейности там. Експертите на MARS отбелязват и благоприятното време за развитието на поевите в северната част на Европа.
Но обилните дъждове в началото на октомври в източна Чехия и в Словакия забавиха темпото на сеитба на есенниците и създадоха лоши условия за развитието на посевите. По-сухото време, настъпило в началото на ноември, може да съдейства за скорошното приключване на полските дейности и в тези страни.
Експертите на агенцията обаче изтъкват, че подобряването на метеорологичните условия в голяма част от Европа не успя да спомогне за завършването на сеитбата на рапицата в ключови държави-производителки, а това може да доведе до свиване на площите с маслодайната култура в ЕС до минимум за последните 5 години. Сеитбената кампания бе прекъсната в самото начало от сухите почви в част от основите производителки като Франция, Германия, Румъния и България, както и в Украйна и Великобритания. Украинските фермери засяха с 30% по-малко площи с есенна рапица в сравнение с миналата година, или 875 хил. хектара, заради продължителната суша през август и септември, особено в южните райони, където на места не бе падал дъжд от 5 месеца.
Обилни дъждове преваляха в средата на септември само във Франция и Германия, осигурявайки възможност за засяване само на някои от късните сортове, когато периодът за оптимална сеитба вече приключваше. В Германия дори се очаква засетите площи да надхвърлят размера от миналата година, но във Франция и Великобритания дъждовете бяха прекалено продължителни и забавиха допълнително сеитбата, което доведе до свиване на площите в сравнение с миналата година и със средния показател за последните 5 години. Освен това фермерите в двете страни не пожелаха да рискуват със засяването на рапица заради слабите реколти през последните 2 години.
Същевременно в Северна Европа и Полша метеорологичните условия бяха достатъчно добри за сеитбата и поникването на рапицата, макар силните дъждове в началото на октомври да наводниха част от нивите.