Начало » Новини » Страната

Европейският парламент подкрепи опростяване на ОСП

Синор.БГ / 10.10.2025 г.
Европейският парламент подкрепи опростяване на ОСП

На пленарното заседание в Страсбург тази седмица Европейският парламент прие ключови мерки за опростяване на Общата селскостопанска политика (ОСП) и за по-справедливи отношения във веригата за доставки на храни — две дългогодишни искания на европейските фермери, подкрепяни от Copa и Cogeca.

По-малко бюрокрация и по-гъвкави инструменти за управление на риска

Организациите приветстваха гласуването, което цели да намали административната тежест за земеделските стопани. ЕП отхвърли предложението за въвеждане на нови кризисни плащания без допълнително финансиране, като потвърди, че сегашният Селскостопански резерв ще продължи да предоставя помощ при природни бедствия и кризи.

Също така беше уточнено прилагането на гъвкавост при изчисляването на загубите, което ще направи инструментите за управление на риска по-реалистични и достъпни.

Copa и Cogeca обаче изразиха съжаление, че социалната условност не е премахната от ОСП, напомняйки, че социалната политика е от компетентността на държавите членки.

По-силна позиция на фермерите във веригата за доставки

Европейският парламент направи стъпки за укрепване на позицията на фермерите и кооперативите в хранителната верига – въпрос, по който Copa и Cogeca от години настояват.

Организациите подкрепят въвеждането на задължителни договори между производители и купувачи, но настояват държавите членки да имат право на изключения за определени сектори (като свинско месо, картофи и семена).

Фермерските кооперации, подчертават те, трябва да бъдат освободени от задължителните договорни правила.

Защитени наименования на месо

След дългогодишни усилия, Европейският парламент прие и решение относно наименованията на месото, по подобие на вече утвърдените правила за млечните продукти. Според Copa и Cogeca това гарантира ясно етикетиране и последователност, без да се възпрепятства развитието на алтернативни протеини.

Призив към институциите на ЕС

Фермерските организации призовават Европейската комисия и Съвета на ЕС да вземат предвид позициите на земеделските производители при предстоящите тристранни преговори.

Европейският парламент подкрепи опростяване на ОСП
2081
 

Последни материали
Виж
ДФЗ
Вече са подписани 2 693 договора за 153,3 млн. лв. с млади, нови и малки фермери
Европарламент
На 3 февруари ще представят актуален доклад на Евробарометър
От края на януари
Нови случаи на АЧС при глигани тревожат свиневъдите в страната
Предстоящо
Първи за годината дебати по промените в бюджета на ЕС за 2028–2034 г.
Актуално
Средните ренти в Добричко за 2026 г.: от 23 до 33 евро на декар
В рамките на година
НСИ започва 101-вото изследване на домакинските бюджети с нова методология
Свързани материали
Виж
Жандармеристи забелязали при обход липсата на контролни горски марки
Разкриха 3 случая на незаконно добита дървесина в червенобрежко село
Заради топлоцентралите
Серните емисии над България в норма: ЕК прекрати дело от 2009 г.
Агрометеорологична прогноза за периода 30 януари – 5 февруари 2026 година
Застудяването ще върне покоя у есенниците, снегът ще им осигури защита
85% са замърсени
Тревожен доклад: Ябълките в Европа са пълни с пестицидни коктейли
Оризът Индика е най-засегнат от нискобюджетния внос, рискът се разширява
Производството на ориз в ЕС е под натиск от евтин внос
Copa и Cogeca приветстват сключването на споразумението за свободна търговия между ЕС и Индия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини