От началото на сезона за групов лов на дива свиня, открит на 3 октомври, до 1 ноември Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е установила само 23 положителни проби за африканска чума по свинете при отстреляни диви свине. За същото време в системата на БАБХ за контрол и изследване - Модул „Лов” са въведени общо 3 240 проби за изпитване за вируса, съобщиха от БАБХ.
Положителни случаи са констатирани в областите Ямбол – 10 случая; Хасково – 4; Велико Търново, Габрово и София област – 2; Пазарджик, Стара Загора и Монтана – по 1 случай.
Пробите за наличие на вируса на АЧС се изследват в лабораториите при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) - НРЛ "Класическа и Африканска чума по свинете и Каприпоксвируси", ИРЛ Стара Загора и ИРЛ Велико Търново.
Освен за АЧС месото от дивите свине задължително се изследва за трихинелоза. От началото на ловния сезон са констатирани 21 положителни проби от въведените 1 747, 35 проби са негодни за изследване, за което подателите им са уведомени чрез електронната система.
БАБХ създаде и въведе в експлоатация Модул „Лов“ в работата на всички лаборатории, извършващи изпитвания за наличието на АЧС. Данните за пробите се публикуват от ловците в електронен формат през мобилно устройство.
Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията. След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация чрез мобилния си телефон. Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на Агенцията по храните.
Допълнително бе създадена възможност при недостатъчно количество материал за изпитване или негодна проба, лабораторията да отрази това в модула, така че подалият пробата да получи автоматично съобщение за това.
Модул „Лов” е създаден, за да подпомогне и облекчи работата при вземането, изпращането и изпитването на проби от диви свине за заболяванията трихинелоза и африканска чума по свинете. Използването на приложението предотвратява и често допускани грешки, дължащи се на неправилно или неточно попълнена на хартия информация. С въвеждането на модула се улеснява и ускорява процесът на предаване и обработване на пробата, както и на получаване обратно на резултатите от изследванията, обясниха от БАБХ.