Начало » Пазари » Маслодайни култури
09.10.2020 г.

Почвено-климатична карта сочи подходящите райони за отглеждане на слънчоглед

Институт по аграрна икономика
Почвено-климатична карта сочи подходящите райони за отглеждане на слънчоглед

Снимка: ССА

В анализ на Института по аграрна икономика към Селскостопанска академия (ССА) е показан потенциалът на географско-информационните системи (ГИС, изработването на карти), представящи почвено-климатичните условие за отглеждането на слънчоглед страната. С помощта на база данни за агроклиматичните почвени характеристики са определени и терените, където маслодайното семе може да се гледа без напояване.

Докладът „Агроекологичният потенциал на земеделските земи в България“ е дало на асистент доктор Росица Микова и е представен на Международна конференция за опазване почвите и водите, проведена дистанционно в края на август.

Основни организатори на събитието са Научно-техническият съюз по машиностроене, Русенският университет „Ангел Кънчев“ и Българската асоциация по механизация на земеделието. Сред съорганизаторите на събитието са миби и министерствата на земеделието и на околната среда, на Федерацията на научно-техническите съюзи и ССА, Съюзът на полските инженери механици, Грузинският аграрен университет и др.

Подобен анализ и карта ас.д-р Росица Микова е направила за пшеницата, което ще бъде от полза за фермерите.

Някои от тенденциите за слънчогледа сочат почти двойното увеличение на засетите площи с тази култура спрямо миналия век. През 2018-та година добивите от  декар са били 244 кг , в сравнение със 100 -150 кг от декар - в началото на двайсети век.

„За да бъде рентабилен слънчогледът, добивитите трябва да са над 250  кг от декар”, обобщава младият учен. И допълва, че определящи за високия добив са подборът на подходящи предшественици, които щадят почвата, както и отглеждане на подходящи хибриди.

Най-точното място  за слънчогледа като маслодайна култура са  западните и централни части на Дунавската равнина,  Лудогорието, централната и източната част на Добруджа и Бургаската низина. Тази култура лесно се приспособява  към различните почвени типове, като най-подходящи са  черноземните и алувиалните почви.

Основен извод в този доклад е, че потенциалът  на ГИС и изработването на карти,  може да бъде много полезен в анализа на почвено-климатичните условия в страната. Така се определят ареалите с особено подходящи условия за съответната земеделска култура. 

Това може да е градивна база на бъдещи проучвания по темата, които включват и нови  параметри като средни добиви по райони (икономическа рентабилност) или изследвания на условията за култури от полското сеитбообръщение. По този начин  науката може да бъде с  пряка полза  за земеделските производители при вземането на решения как оптимално да управляват поземлените ресурси на  стопанствата си.

Почвено-климатична карта сочи подходящите райони за отглеждане на слънчоглед
49975
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
ДФЗ публикува видео указания за работа с новата географска карта в СЕУ
Важно за фермерите!
ДФЗ е качил актуалната ортофотокарта, готвят се за Кампания 2024
Инициативен комитет
На 18 септември трактори ще блокират 36 ключови кръстовища в страната
Министерство на иновациите и растежа
С Водородната пътна карта ще се подкрепят инвестиции в зелен водород
Срещи
Традиционните храни ще бъдат описани в дигитална карта
Съвместно с Министерството на туризма
Препоръки към следващия кабинет - да довършат картата за винен и ловен туризъм
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини