Министерството на иновациите и растежа с помощта на целия служебен кабинет е разработило Водородната пътна карта на страната, като е получено и съответното одобрение от Европейската комисия. Това съобщи министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на форум в Тракия икономическа зона. По време на събитието президентът Румен Радев и министрите на иновациите и на икономиката се срещнаха с представители на бизнеса и инвеститори в Тракия индустриална зона-Пловдив.
"С помощта на Водородната пътната карта ще може да включим всякакъв вид възможности за инвестиции в зелен водород", посочи министърът. През следващите няколко месеца ще се отключат възможности за фирмите в България да кандидатстват за финансиране по различни програми за зелени проекти. В момента може да кандидатстват за фотоволтаични инсталации, разработваме нова процедура „Кръгова икономика“, която е свързана със зеления преход и оползотворяването на отпадъци от производствата, отваряме процедури за внедряване и разработване на иновации в предприятията. Всичко това е по линия на Министерството на иновациите и растежа.
Освен че ведомството действа за привличане на стратегически инвеститори, приоритет са и индустриалните зони - чрез обособяване на клъстери, които да действат като привлекателна точка, не само за една група от инвеститори, а за такива от различни производства, каза още министър Пулев. По думите му през април предстои МИР да отвори процедура по Плана за възстановяване за развитието на индустриалните зони и паркове с бюджет 212 млн. лв. „С тях ще подкрепим всякаква форма на инфраструктура - довеждаща, вътрешна за зоната, „зелена“ инфраструктура като например зарядни станции за електромобили, както и научно-изследователска инфраструктура“, уточни още Пулев.