Дори и след закъснение от 40 години, когато под давлението на Европейския съюз българското министерство на околната среда се задвижи да изчисти старите пестициди от бившите селскостопански дворове, българинът е готов да прояви благодарност. В тази връзка вчера кметският наместник на старозагорското село Яворово е изпратил писмо с благодарност до Министерството на околната среда и водите, Главния прокурор на Република България, областния управител и кмета на Стара Загора, както и до Регионалната инспекция по околната среда и водите.
„От името на жителите на село Яворово изказвам голямата си признателност за подкрепата, оказана ни при изчистването на четири тона пестициди и отрови, останали в полуразрушените сгради в двора на бившето ТКЗС“, се посочва в писмото.
Излезлите от употреба препарати за растителна защита в село Яворово бяха разчистени на 27 август тази година, в рамките на започналите акции, организирани от ековедомството и по разпореждане на Върховна административна прокуратура и под надзора на зам.-главен прокурор Десислава Пиронева при ВАП.
В област Стара Загора от вчера е започнало разчистването на още един склад с около един тон стари пестициди в село Плоска Могила. Складът е разрушен и препаратите се намират в разкъсани чували.
Присъствали са експерти от РИОСВ Стара Загора, Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), Областна администрация Стара Загора и община Стара Загора, както и представители на РД Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението Стара Загора. Конкретно количество ще бъде ясно след приключване на акцията по събирането и обезвреждането им.
Това е третият обект със стари пестициди, чието разчистване започна на територията на област Стара Загора. На 04.09.2020 г., по искане на областният управител на Стара Загора до зам.-главен прокурор Пиронева министър Димитров създаде организация за разчистване на склад с негодни за употреба препарати за растителна защита в село Елхово, област Стара Загора, посочиха от екоминистерството.
Дейността по разчистването се извършва с участието на експерти от подразделението Tredi на френската Seche Group, специализирана в управлението на опасни отпадъци. Те ще бъдат обезвредени във Франция.