Начало » Новини » Страната
27.08.2020 г.

Три тона стари пестициди са иззети от складове на ТКЗС-та в Старозагорско

Слeд като са тровили почвата повече от 30 години
Три тона стари пестициди са иззети от складове на ТКЗС-та в Старозагорско

Снимка: Министерство на околната среда и водите

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров и заместник-главният прокурор от Върховна административна прокуратура (ВАП) Десислава Пиронева са проверили двата оценени като едни от най-рисковите складове у нас със стари излезли от употреба пестициди, намиращи се в землището на старозагорското село Яворово, съобщиха от ековедомството. Това е поредната от серия проверки във връзка с разпореждане на Прокуратурата за нерегламентирано съхранение на негодни за употреба препарати за растителна защита. Складовете са полуразрушени и се намират в бивши ТКЗС-та (трудово-кооперативни земеделски стопанства), което означава, че властите са спяли над 30 години и каквото е заразено, отдавна е пропито в почвата.

Опаковките са нарушени, пестицидите разпилени, липсват покрив и врати, всичко това създава висок риск от замърсяване на околната среда. В тези складове се съхраняват около 3 хиляди кг пестициди, като в единия от тях има и течни такива. И двата склада са необозначени, неохраняеми, а пестицидите са лесно достъпни за посегателство от злонамерени лица, установяват след 30 години властите.

Уверението на администрацията е, че се изпълняват указанията на ВАП и се прави всичко възможно максимално бързо и в рамките на утвърдения от Министерския съвет за тази година бюджет негодните за употреба препарати за растителна защита да се преработят и да бъдат изнесени в чужбина. „Тук само ще се събират, опаковат и транспортират. В България пестициди няма да се изгарят. Всичките ни усилия са насочени към това, което е открито да бъде събрано и обезвредено в чужбина“, категоричен е Димитров.

Направено било запитване до всички международно признати инсинератори в Европа дали имат възможност да отделят технологично време за България, за да може тези пестициди, които се събират да бъдат обезвредени.

„От всички инсинератори в Европа само един във Франция ще може да отдели технологично време за обезвреждане на нашите пестициди. Веднага започнахме преговори с тях, поканихме ги и както виждате те дойдоха тук, донесоха техника, с която всеки един продукт, който намират се окачествява какъв е, за да отиде в съответния бидон и да може когато се транспортират във Франция да бъде изгорен с подобни други продукти. Много от негодните за употреба препарати за растителна защита са останали още от 60-те и 70-те години, а тези тук например са от 1982 г. “, обясни министърът.

По разпореждането на ВАП още в началото на месец август са установени всички места, за които до момента има данни за опасни пестициди. „Направи се бърз анализ с оглед степента на риск от най-съществено засягане на човешкото здраве, за отравяне на почвата или риск от попадане във водоизточници. Във всички случаи, ако в рамките на нашата работа констатираме данни за извършено престъпление, ще сезираме съответната компетентна прокуратура“, заяви Десислава Пиронева.

Директорът на дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите“ Славея Стоянова обясни, че МОСВ полага изключителни усилия да подпомогне кметовете да си изпълнят задълженията по обезвреждане на опасните отпадъци. „В момента се прави пълна инвентаризация по складовете, определяме какви са точно пестицидите, защото няма документация и произход от времето, когато са загробвани от ТКЗС-та. Ние преценяваме кои са най-рисковите. Тези тук в Яворово са с разпилени и разкъсани опаковки, сградата няма покрив, врати и всеки злонамерен може да влезе и да вземе част от тези количества“, допълни Стоянова.

На обектите в село Яворово вече работят и експерти от подразделението Tredi на френската Seche Group, специализирана в управлението на опасни отпадъци. Те разполагат с апаратура, която прави експресен анализ и на място се определя какъв е типът на пестицидите и как по-безопасно да бъдат третирани.

Междувременно областният управител на Стара Загора Гергана Микова е отправила молба към министър Димитров за съдействие в дейностите по премахване и обезвреждане на нерегламентирано съхранявани негодни за употреба препарати за растителна защита, да бъде включен още един рисков склад, който е на територията на област Стара Загора.

Във връзка с разпореждане на ВАП от 29.07.2020 г. и заповед на министър Димитров Регионалните инспекции по околна среда и води и Басейновите дирекции извършиха проверки в страната на складовете за съхраняване на препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност.

Целта е оценяването им в зависимост от потенциалния риск от замърсяване на повърхностните, подземните води и почвите. Резултатите от приключилия първи етап на приоритетните проверки сочат неотложна необходимост от предприемане на  действия с цел спешно прекратяване на отрицателното въздействие върху околната среда и опазване живота и здравето на хората.

В тази връзка за почистването на складове, създаващи непосредствена опасност за живота и здравето на хората е осигурено приоритетно финансиране от ПУДООС за дейности по преопаковане, транспортиране до площадки с документ по чл. 35 от ЗУО, последващо съхранение, транспортиране и обезвреждане от лицензирана инсталация с дългогодишен опит в друга държава-членка на Европейския съюз.

От ведомството припомнят, че в рамките на два дни са събрани и предадени за обезвреждане 22,8 тона пестициди, които бяха открити на 5.08.2020 г. край гр. Койнаре и с. Радомирци, община Чернен бряг. Загробените негодни за употреба препарати за растителна защита (ПРЗ) бяха разкрити също при съвместна проверка на органите на Министерство на околната среда и водите и Върховна административна прокуратура в присъствието на министъра на околната среда и водите Емил Димитров и заместник-главен прокурор от ВАП Десислава Пиронева.

МОСВ кандидатства по Българо-швейцарската програма за сътрудничество и получи одобрение за финансиране на проект “Екологосъобразно обезвреждане на негодни за употреба пестициди и други препарати за растителна защита” с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.

В изпълнение на проекта в съоръжения на територията на Франция, Швейцария, Германия и Белгия са обезвредени 3 845 тона негодни за употреба пестициди и са почистени 70 склада в страната. На територията на РИОСВ – Стара Загора са почистени общо 17 склада, от които 3 – в област Ямбол и 14 – в област Стара Загора.

Три тона стари пестициди са иззети от складове на ТКЗС-та в Старозагорско
8924
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Смекчават изискванията
Германия публикува програмата си за намаляване използването на пестициди
Обнародвана е промяната в Наредба 12
Премахнато е изискването за самоконтрол на остатъци от пестициди
Вижте ставките
ДФЗ разплати над 200 млн. лв. на 14 350 фермери за намаляване използването на пестициди
Обсъждане на промените в Наредба 12
Преработватели остро възразяват срещу норматив, премахващ фермерския самоконтрол при употребата на пестициди
Поемат се разходите на земеделските стопани
Семинар: Употреба на пестициди при биологично и конвенционално производство на полски култури
Продажбите на пестициди в ЕС намаляват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини