Отчет за състоянието и годишен план за развитието и обновяването на информационните ресурси в администрацията и Единната електронна съобщителна мрежа са приети на днешното заседание на правителството. Документът е изготвен от Държавна агенция „Електронно управление“ и показва огромните пропуски, които министерства и ведомства изпитват за въвеждане на електронното правителство. Докладът очертава актуалното състояние на информационните ресурси в администрацията в периода от 1 август 2019 до 31 юли 2020 г.
Липсата на подготвени кадри в държавната администрация в областта на електронното управление и ИКТ е критична слабост, което ограничава ефективното изпълнение на стратегическите цели на електронното управление, се посочва в документа. Особено място е отредено на проблемите, свързани с работата на администрацията, проявили се в резултат на бързите технологични промени след наложените мерки и ограничения във връзка с пандемията от COVID-19 и преминаване към работа в цифрова среда.
Всички помним проблемите с организацията на работата във фонд „Земеделие”, където фермерите обучаваха чиновниците да си служат с новите програми. Подобно е състоянието и в редица други администрации.
Като част от необходимите стъпки за преодоляване на тези слабости се препоръчва изграждане и надграждане на сигурна цифрова инфраструктура, ускоряване на развитието на цифрово управление и изграждане на необходимите цифрови умения в администрацията, се посочва в отчета.
През следващите години усилията трябва да се насочат към ефективното използване на хоризонталните системи и споделените ресурси на е-управлението, повишаване нивото на мрежовата и информационната сигурност чрез стриктно прилагане на изискванията на законодателството и нормативната уредба.
Отчетът представя състоянието на наличните информационни ресурси, в администрациите, дефинирани в Закона за електронното управление. Планът за развитие на информационните ресурси в административните органи предвижда основно дейности, осигуряващи интегритет на е-управлението, с акцент върху високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи и създаване на цифрова администрация. Той има за цел да подпомогне целесъобразното планиране, внедряване, изграждане и развитие на информационните ресурси, като се отчитат приложими изисквания относно технически характеристики на информационните ресурси, техните функционални възможности и финансовата им обезпеченост.