Фонд „Земеделие“ е подготвил нова онлайн форма за подаване на сигнали за опожарени земеделски площи, като електронна бланка е публикувана на видно място в сайта на институцията. Тя е лесно достъпна и дава възможност на гражданите за бързо и своевременно подаване на сигнал за пожар, съобщиха от ведомството.
Гражданите, които подават сигналите, трябва да предоставят данни за локализацията на опожарените площи – за тяхното местоположение, за местността и за вида на горящата растителност (нива, овощна градина, ливада, гора и др.). Изисква се и допълнителна информация за засегнатите площи като GPS координати на местността, както и приблизителния обхват на опожарените терени. В електронната бланка има възможност и за прикачване на снимка.
Сигналите за опожарени площи, които постъпват във фонда, се проверяват своевременно от екипи на „Техническия инспекторат“. Към този момент основно подобни сигналби постъпват от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР, както и от граждани.
Прием на общински проекти по ПРСР с бюджет от 300 млн. лв.
Местоположението на пожарите се установяват с GPS и се извършва измерване на засегнатите пощи. След като бъдат локализирани, данните постъпват в слой "Пожари" в Системата за електронни услуги (СЕУ) на ДФЗ.
От началото на 2022 г. до момента екипите на „Технически инспекторат“ са констатирали над 40 опожарявания в 160 имота, разположени на общо над 334 хектара (3 340 дка). Най-много са регистрираните пожари в областите Русе и Благоевград. Всички те вече са заредени в слой "Пожари".
Паленето на стърнища е забранено и се санкционира както по националното законодателство, така и по европейските Регламенти. Глобите се налагат в рамките на системата за контрол и по кръстосаното съответствие, които са част от Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята.
Когато се установи опожаряване на стърнища от зимни и пролетни култури със слята повърхност (пшеница, ръж, тритикале, овес и ечемик) се отразява нарушение на Национален стандарт 6.
Санкциите се изчисляват в проценти. Те се прилагат върху всяко плащане към кандидата по схемите и мерките на директните плащания. Процентът на намалението зависи от тежестта, степента, продължителността и повторяемостта на установеното неспазване.
В случай на неспазване поради небрежност процентът на намалението на плащанията е до 5 %, а в случаите на повторно неспазване - до 15 %. В случай на умишлено неспазване, процентът на намалението е не по-малък от 20 % и може да доведе до цялостно изключване от една или няколко схеми за подпомагане и може да се прилага в продължение на една или повече календарни години. На основание член 10, ал. 2 от Наредба № 2 от 26.03.2018 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане, опожарените земеделски площи се считат за неподходящи за субсидиране за съответната година и се водят като наддекларирани. Тоест за тях не се получават субсидии.
Информация за засегнатите от пожари площи на бенефициери е достъпна в Системата за електронни услуги (СЕУ) на ДФЗ https://seu.dfz.bg/seu/f?p=727:8170:::NO:8170. На нея кандидатите по схемите на директните плащания могат да се осведомят както за парцелите, които попадат в опожарените терени, така и размера на тяхната площ.
ДФ „Земеделие“ апелира за стриктно спазване на забраната за паленето на стърнища и други растителни остатъци и използването на открити огнеизточници в земеделските земи и извън тях.