Начало » Новини » Коментари
30.07.2020 г.

Нова система за споразуменията за ползване на земята залагат горещ финал при декларирането им

Ефектът ще са масови бели петна из страната
Нова система за споразуменията за ползване на земята залагат горещ финал при декларирането им

sinor

Твърде изнервената обстановка с провалената жътва и започналите кръстосани проверки по заявените за стопанската 2020-2021 г. площи са на път да изпилят съвсем нервите на земеделските производители, които до утре 31 юли трябва да представят в земеделските служби декларациите си по членове 69 и 70 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

Проблемът е, че за 2020 г. министерството на земеделието е пуснало в дейсвие нова по-усъвършенствана система за депозиране на декларациите, но като всяка нова система в началото и тя допуска блокажи, в резултат на което редица земеделски стопани, особено животновъди, които не са имали възможност да се запознаят с правилата, че наново трябва да се сканират всички споразумения дори по многогодишните си договори за ползване на земеделските земи, ще бъдат ощетени. Защото няма да успеят да пуснат декларациите си до крайния срок 31 юли, а това означава, че ползваните от тях пасища и ниви в крайна сметка ще бъдат вписани като „бели петна” за следващата стопанска година, въпреки че в края на миналата година те са подписали съответните споразумения за ползването на земята, сигнализираха за Синор.бг производители от Хасковско, Видинско и Югозападна България.

„Както винаги всичко у нас се прави в последния момент, така че тази нощ ще трябва да попълваме декларации, за да не излезем извън сроковете и да не бъдем изключени от базата данни за споразуменията”, коментираха фермери, пожелали анонимност.

Какво ли не трябва да понесат земеделците и то в момент, когато събират житото

Ще припомним, че тази година бяха предоставени електронни образци на тези декларации. Ето и инструкциите, предоставяни от общинските земеделски служби.

1. Декларацията се подава до общинската служба по земеделие (ОСЗ) по местонахождение на имотите.

2. Декларацията се подава за една стопанска година - времето от 1 октомври на текущата година до 1 октомври на следващата година, съгласно § 2, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Закона за арендата в земеделието.

3. ОСЗ попълва входящ номер и дата на декларацията и на всяка страница от приложението, веднага при постъпването.

4. Срокът за подаване на декларацията е 31 юли на всяка календарна година, съгласно чл. 37б, ал. 2 ЗСПЗЗ и чл. 69, ал. З ППЗСПЗЗ.

5. Декларацията се подава лично, чрез пълномощник или по пощата.

6. Декларация, подадена от един съсобственик (сънаследник), ползва всички съсобственици (сънаследници), съгласно чл. 37б, ал. 1 ЗСПЗЗ и чл. 69, ал. 5 ППЗСПЗЗ.

7. При промяна на собствеността, формата на стопанисване и начина на трайно ползване собствениците подават нова декларация, съгласно чл. 72, ал. 1 ППЗСПЗЗ. Новите обстоятелства се вземат предвид при определяне на масивите за ползване за следващата стопанска година, освен в случаите, когато декларациите е представена в срока по чл. 72, ал. 5 ППЗСПЗЗ (до 15 август).

 УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ НА ПРИЛОЖЕНИЕТО КЪМ ДЕКЛАРАЦИЯТА

1. В графа 2 се посочват всички притежавани имоти, като се попълва номер на имота по КВС или идентификатор по КК, съгласно влязлото в сила решение на ПК (ОСЗ), нотариален акт, друг документ за собственост.

2. В графа 3 се описва площта на имота в декари, посочена в документа за собственост на имота.  

3. В графа 4 се попълва начинът на трайно ползване на имота към момента на подаване на декларацията (нива, ливада, трайни насаждения, изоставена нива и др.), а когато не е известно - според документа за собственост.

4. В графа 5 се попълва №/дата на влязло в сила решение на ПК (ОСЗ), №/дата на нотариалния акт или друг документ за собственост.

5. В графа 6, 7, 8 и 9 се посочва предпочитаната форма на стопанисване на всеки имот за съответната стопанска година, както следва:

5.1. В графа 6 се описват договорите за: наем, аренда или съвместна обработка по чл. 31, ал. 4, т. 3 от Закона за кооперациите, ако такива са сключени. В този случай собственикът не попълва графи 7, 8 и 9. 

Забележка: Договорът за съвместна обработка по чл. 31, ал. 4, т. 3 от Закона за кооперациите е писмен договор, различен от сключените със съответната кооперация договори за наем или аренда.

5.2. Ако за съответния имот не е сключен договор, то графа 6 не се попълва. В този случай собственикът посочва предпочитаната форма на стопанисване на всеки имот, като поставя знак „Х” в една от графи 7, 8 или 9:  

5.2.1. В графа 7 собственикът поставя „Х”, ако НЕ ЖЕЛАЕ имотът да се включва в масиви за ползване по чл.  37в от ЗСПЗЗ, съгласно чл. 69, ал. 1, изр. второ ППЗСПЗЗ. В този случай собственикът стопанисва имота в реални граници. 

5.2.2. В графа 8 собственикът поставя „Х”, ако ЖЕЛАЕ да участва с имота в масиви за ползване по чл. 37в ЗСПЗЗ.

5.2.3. В графа 9 собственикът поставя „Х”, ако ЖЕЛАЕ имотът да бъде включен в масиви за ползване по чл.  37в ЗСПЗЗ, като имот по чл.  37в, ал. 3, т. 2 от ЗСПЗЗ, т. нар. „имоти - бели петна”, ако имотът попада в масив за ползване.

Нова система за споразуменията за ползване на земята залагат горещ финал при декларирането им
21978
 

Последни материали
Виж
Подобряване на достъпа до земеделска земя и животновъдни стопанства
Гърция инвестира 65 милиона евро за пътища за фермерите
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
До 22 април
МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на занаяти в селските райони
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Свързани материали
Виж
Конференция
Икономисти: България слабо се възползва от търговските споразумения
Първа среща на агроминистъра с ръководството на БАК
До 23 май ще бъде готов правилникът за прилагане на закона за земята
Позиция
Аграрната камара твърдо стои зад промените в закона за земята
Въпросителна около това дали проектът ще се одобри и в пленарна зала
Земеделската комисия единодушно прие на първо четене промените в закона за земята
Промените в закона за земята минават по бързата процедура
До 10 хил. лева ще бъде глобата за шефове на комисии, отдали пасища на фиктивни животновъди
Среща в МС до края на седмицата
Браншът ще търси политическа подкрепа от Денков и Габриел за законовите промени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини