Начало » Новини » Страната
26.11.2024 г.

Икономисти: България слабо се възползва от търговските споразумения

Конференция
Икономисти: България слабо се възползва от търговските споразумения

Снимка: sinor.bg

България не използва в пълна степен потенциала на споразуменията за търговска либерализация, сключени преди и след членството на страна в Европейския съюз, което се отразява негативно върху експортния потенциал на страната. Това посочи по време на научната конференция на тема „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи. Европейска интеграция, конвергенция и кохезия“, Едуард Маринов – преподавател в Нов български университет (НБУ) и доцент в Института за икономически изследвания (ИИИ) при БАН. Самият форум се проведе по повод 75-годишнината от създаването на ИИИ.

В доклада си доц. Маринов даде точна оценка на участието на България в Общата търговска политика на ЕС, както и на сключените споразумения с Турция, Чили, Южна Корея, Виетнам, Северна Македония и Албания. Присъединяването към ЕС не оказва сериозно влияние върху насочеността на стокообмена на страната, не се наблюдава и съществено увеличение както на вътрешнообщностните търговски потоци, така и на тези извън ЕС, подчерта доц. Маринов. Според него промените в географската структура вътре в ЕС донякъде могат да бъдат обяснени с кризата в еврозоната, а тези извън ЕС – с глобалната финансова криза, пандемията и геополитическата нестабилност, както и с нарастващото място на нововъзникващите сили в световната икономика.

Като цяло България не реализира потенциала, който й предоставят споразуменията в рамките на Общата търговска политика на ЕС,а ние всички знаем, че двустранните споразумения са в полза на бизнеса, тъй като има тарифни квоти за износ, от които родният бизнес може да се възползва. Изводът на икономиста е, „че не се наблюдават сериозни промени в динамиката на търговията – нито в резултат от участието на страната в групата на държавите, с които ЕС има сключени споразуменията за свободна търговия, нито вследствие на сключените от ЕС нови споразумения след приемането ни за член“.

В анализа си за сключените споразумения с Южна Корея и Виетнам икономистът посочи, че преобладат приливи и отливи, които се дължат на ограничен износ, ориентиран към един единствен продукт. Що се касае за споразуменията ни с Турция и Северна Македония, които са важни заради географската близост и потенциалните възможности при евентуално бъдещо членство в единния пазар, България също не успява да оползотвори участието си в Общата търговска политика и да използва инструментите й за стимулиране на двустранните търговски отношения. Изключение прави само Албания, където износът бележи трайно нарастване, подчерта икономистът. Независимо, че изнасяме продукти с добавена стойност, обемът също не е голям, добави експертът.

Доц. Маринов смята, че една от алтернативите за България, която може да доведе до стабилизиране на добрите позиции във външнотърговския обмен в условията на глобализиращи се пазари и засилена международна конкуренция, е увеличаването на износа и „отварянето“ към нови пазари. Предприемането на такива действия от страна на държавата е още по-наложително и от гледна точка на новата вълна от търговски споразумения, които ЕС договаря, добави той.

Икономисти: България слабо се възползва от търговските споразумения
1865
 

Последни материали
Виж
Министър Тахов е категоричен
Тазгодишната кампания по директни плащания ще стартира навреме
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Свързани материали
Виж
Ще се взимат данни от търговските вериги
След влизането в еврозоната НСИ ще изчислява инфлацията в края на всеки месец
Нелоялни търговски практики
Вътев: Бизнесът сам трябва да изобличава фирми, които правят филе „Елена“ за три вместо за 45 дни
Важно за фермерите!
ЕК предложи нови мерки срещу нелоялните търговски практики
Годишни награди, връчени от БТТП
Търговските аташета работят приоритетно за разкриване на нови пазари за бизнеса
Преди да се вземат контрамерки
До 15 март ЕК събира мнения за нелоялни търговски практики при храните
За разлика от България, Германия е отличник в прилагането на директивата срещу нелоялните търговски практики
Зелените в Германия обвиниха търговските вериги за трудното икономическо положение на фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини