Минути след края на първото заседание на тематичната работна група (ТРГ), която до декември 2020 г. би трябвало да подготви Националната стратегия за България в областта на земеделието до 2027 година, един от експертните участници Светлана Боянова, която председателства Института за агростратегии и иновации, изрази дълбокото си разочарование от организацията на срещата, поставяща тотална забрана върху „изсветляването на дискусиите”.
„Вместо на първото заседание днес тематичната група да обсъжда вътрешните правила за работа, се оказа, че те вече са създадени от държавната администрация, която е решила, че тези заседания няма да се излъчват директно в интернет. И, забележете, мотивът за това е някаква измислена от тях конфиденциалност на документите, които щели да се обсъждат”, посочи пред Синор.бг Светлана Боянова. И допълни, че никъде в постановлението на Министерския съвет за създаването на тематичните работни групи по бъдещите оперативни програми не е записано, че се налага конфиденциалност на обсъжданията.
Именно затова и на интернет страницата си днес Светлана Боянова изрази протестната си позиция, която беше подкрепена от редица земеделци и представители от сектора на храните.
„Скъпи земеделци, преработватели, търговци, доставчици, малък бизнес в селските райони, общини-селски райони, млади фермери, екологични организации и всички участници от агро-хранителната верига, НЕ СЕ СЪРДЕТЕ като видите крайния резултат на Стратегическия план - няма да ви хареса, отсега ви го твърдя”, посочи Боянова. И поясни, че „при това положение всички видове обществени обсъждания се оказват абсолютно безпредметни".
Според Боянова администрацията не желае широката общественост да се запознае с всички предложения, затова пред Синор.бг категорично обяви, че "не желая да участвам в някакви „тайни вечери”, наречени заседания на тематичните групи, които не достигат до всички фермери, в това число и до необхванатите от браншови организации земеделски стопани, защото бизнесът на тези хора зависи от политиките за следващия период, а те трябва да са прозрачни”.
„Въпреки че настоявах за пълна публичност на заседанието на ТРГ, даже и за онлайн излъчване на дискусиите, това предложение дори не беше подложено на дискусия, защото се оказа, че ТРГ имала само консултативна функция в противоречие на постановлението на Министерския съвет 142 от 2019 г. и без процедура за гласуване и вземане на решения. С две думи - само ще си приказваме, ще бъдем използвани да се легитимира някакъв вид дискусия, но реално решенията няма да бъдат вземани от самото ТРГ, а еднолично от министър Танева”, посочи още Боянова. И риторично попита какъв тогава е смисълът да се търси мнението на браншовиците, щом всичко е конфиденциално.
За незапознатите ще припомним, че Светлана Боянова е сред експертите в бранша, който познава в дълбочина европейското законодателство и прилагането му в останалите европейски държави.
В тази връзка тя беше категорична, че „няма да допусне Институтът и самата тя да бъдат използвани като бройка, а не като експертиза и ще направя всичко възможно да правя публично достояние какво се случва и разглежда в тази ТРГ - с риск да бъда изключена от нея”, посочи Боянова
Хората от ресора знаят, че в продължение на два програмни периода от 2007 г. досега държавната администрация редовно събира браншовите организации за обсъждане на бъдещите политики, които се прилагат в областта на земеделието и селските райони. Огромният проблем е, че мнението на фермерите след тези дискусии почти не се зачита или, ако това стане, в нормативите накрая влизат в силно изопачен вид.
Затова и редица представители на браншовите организации подкрепиха днес становището на Светлана Боянова. Още повече че, благодарение на същата загрижена администрация голяма част от тях не бяха включени в състава на тематичната работна група.
Екатерина Стоилова