След като през април излезе заповедта на министерството на земеделието за членовете в тематичната работна група, която ще подготви Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 - 2027 г. (СПРЗСР), днес ще се проведе първото заседание на групата, в която са одобрени 85 участника, плюс още толкова, включени като резерва. Според дневния ред днес ще се обсъждат правилата и процедурите за работа, по които ще се подготви планът за развитието на българското селско стопанство до 2027 година, съобщи в интервю за БНР директорът на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова, която е сред участниците в работната група.
Само преди седмица експертът остро разкритикува мудната организация по създаването на тематичната група, както и забавянето на обсъжданията по проекта за идентифициране на основните потребности за развитието на земеделието, по които до вчера агроминистерството приемаше предложения. Ще припомним, че срокът за тези предложения беше удължен от 24 на 29 юли.
Преди днешната дата немалко браншови организации изразиха недоволството си от факта, че са изключени от тематичната група. Ще припомним обаче, че заповедта за самото сформиране на групата беше разписана още през април тази година. На 24 юли от министерството обявиха и част от браншовите организации, които ще работят по бъдещия стратегически план, като обещаха да включат и нови участници.
В състава на тематичната група за изготвяне на стратегическия план са включени представители на почти всички министерства и ведомства, отговорни за политиките и мерките, които ще се финансират от съответната програма плюс юридическите лица с нестопанска цел, работещи в обществена полза.
Ето и одобрените юридически лица с нестопанска цел в частна полза, избрани на база предишен опит и доказано активно осъществяват целите си в земеделския сектор в последните две или повече години.
Фондация Биоселена, Национална асоциация на зърнопроизводителите, Национална асоциация “Зелена Сърница”, Българска асоциация „Биопродукти“, Асоциация на земеделските производители в България. Пълноправно участие като членове в заседанията на ТРГ за разработване на СПРЗСР ще вземат и участвалите в процедурата Национална овцевъдна и козевъдна асоциация и Добруджански овощарски съюз, които с активната си работа и опит през годините са допринесли за ефективното насочване на финансирането от земеделските фондове към всички земеделски стопани.
От министерството обещават, че след първото заседание на тематичната работна група да бъдат включени и други ЮЛНЦ, работещи в частна полза.
Отделно, за участие в заседанията на ТРГ ще бъдат поканени и тези ЮЛНЦ, които са заявили своето участие в процедурата: Българска камара на месодайното животновъдство, Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция, Национален съюз на говедовъдите, Национален съюз на градинарите, Национална асоциация на местните инициативни групи в България, СНЦ „Българска асоциация на търговците на агротехника“, Българска асоциация на собствениците на земеделски земи, Национална асоциация на местните инициативни групи в България, Българска асоциация на кредитните кооперации и организациите за микрофинансиране, СНЦ Национален съюз на зооинженерите в България.
В заседанията на ТРГ за разработване на СПРЗСР ще бъдат канени, както експерти от всички сфери на икономиката и стопанския живот, и обществени организации с нестопанска цел, така и представители на браншови организации, свързани със земеделието, хранително-вкусовата промишленост и развитие на селските райони, национално представени организации на и за хората с увреждания, организации работещи в сферата на недискриминацията и равните възможности, екологични организации, представители на академичната общност, както и други национално представени и легитимни организации, имащи отношение по внедряване на политиките финансирани от фондовете за следващия програмен период.
Обществените консултации ще продължат да се провеждат и чрез платформата на МЗХГ за ОСП 2021-2027 и нарочно създадения имейл адрес за становища cap@mzh.government.bg. Министерството безрезервно се старае да взема предвид както нуждите на сектора, така и да ги съобрази с всички законови и регулаторни правила с цел запазване на безпристрастността и прозрачността на процеса, заключават от ведомството.