Начало » Новини » Интервю
23.07.2020 г.

Деница от Попово вече има сигурност, че техните малини са в супермаркети из цялата страна

Ефектът от помощта
Деница от Попово вече има сигурност, че техните малини са в супермаркети из цялата страна

Снимка: Семеен архив

За семейство Стоянови, чийто бизнес с малини, ягоди и боровинки се развива вече 17-та година край Попово, критичната 2020-а като че ли ще се окаже преломна, но в положителния смисъл на думата, защото за първи път прясната продукция от техните градини се продава свободно в почти всички търговски вериги – основно в София и други градове. „За нас това означава голяма сигурност, защото имаме пряк досег с вътрешния пазар, а това е резултат от инициативата на министерството на земеделието да свърже малките и средни фирми в сектора на плодовете и зеленчуците с големите търговски вериги”, посочи за „Синор.бг дъщерята Деница Иванова.

Още през април първата търговска верига от София се е свързала с производителите, а от 11 май те са изпратили и първата партида с ягоди. Два месеца по-късно компанията им „Ди бери груп” вече пласира продукцията си във всички вериги в столицата. Особена промяна в цената на предлаганите пресни плодове спрямо миналата година няма, но големият ефект е, че българската фирма най-после присъства във всички големи вериги, което скъсява и дистанцията им до потребителите. „До миналата година ние търсехме пазари в съседни държави, като изнасяхме дори за Румъния. Но, когато в условия на криза вътрешният изведнъж се отвори, за нас това беше огромна помощ”, коментира още младата производителка.

Заедно с родителите, с брат си и снаха си Деница е свързана активно с производството, още повече че следва и „Растителна защита” в Аграрния университет в Пловдив, което е гаранция за бъдещото развитие на семейната компания „Ди бери груп”. Защото от първите 30 декара с малини, с които родителите засаждат през 2003 година, се е минало през немалки изпитания, за да се стигне до днес, когато стопанисват 900 декара. А от тази година земеделците вече разполагат и с оранжерии, от които през април са пуснали първите ягоди за пазара.

Инвестицията в оранжериите беше доста голяма за възможностите ни, защото не разчитахме на евросредства, но очакваме до две години да изплатим вложените средства, защото ще предлагаме вкусни и пресни плодове извън сезона”, посочи още Деница.

Площта на оранжерията е 60 декара, като тази година са получили плод само от половината. Това отчасти ще компенсира и загубите, които семейството очаква от откритите площи, където заради орязването на земеделските производители от вода за напояване от язовир Ястребино това лято добивите от малини и ягоди ще спаднат почти наполовина, прогнозира младата производителка.

Проблемът с напояването обаче не отчайва стопаните, защото „земеделието винаги е зависело от климатичните промени”. Затова и семейството разчита на добрата реализация на реколтата, за което държавата успя да помогне. Първите малини от откритите площи са извадени на пазара в средата юни. Ако няма големи суши през юли и август, стопанството би могло да вади продукция до късна есен. „Рекорд през миналата година за нас беше, че обрахме последната малинова реколта в началото на декември”, коментира още Деница.

Опитът на стопанството от Попово може да се приложи и от други малки и средни фирми в страната. Но е важно да се знае, че самите те трябва да разполагат с хладилни камиони и бусове за превоз на плодовете и зеленчуците до складовете на веригите и да са проверили продукцията си в съответните лаборатории, независимо от анализите, които търговските вериги ще направят впоследствие. Само така държавната помощ през търговските вериги би стигнала до повече малки фермери, какъвто ефект се търсеше в условията на криза.

Екатерина Стоилова

Деница от Попово вече има сигурност, че техните малини са в супермаркети из цялата страна
31480
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Рак на корените на малината - установяване и мерки
Очертава се и свиване на производството, включително в Сърбия и Полша
Търсенето на замразени малини намалява в световен мащаб
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Свитото предлагане и поскъпването и на останалите плодове подхранват ръста
Цените на малините в Украйна са 4 пъти над миналогодишните
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
Мнението на бранша
Петков: Само мегаагенция може да организира изваляването на облаците от Черно море над Добруджа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини