На фона на икономическата криза, последвала пандемията от коронавируса COVID 19, Европейската комисия (ЕК) спешно потърси нови механизми в подкрепа на младежката заетост в рамките на Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на ЕК. В началото на юли беше представен пакет за подкрепа на младежката заетост, в основата на който стоят четири елемента - укрепване на гаранцията за младежта; модернизиране на професионалното образование и обучение в ЕС; подновяване на стимулите за чиракуване и допълнителни мерки в подкрепа на младежката заетост.
Ще припомним, че от 2014 година, когато младежката безработица беше достигнала изключително високи нива от 24,4 на сто от всички безработни, последва сериозен спад, дължащ се на мерките, предприети за осигуряването на работа на младежите между 15 и 29 години. В резултат е осигурена работа на 24 милиона млади хора. Резултатът ясно се вижда от статистиката към април 2020 г., която показва, че тази безработица е на нивата от 15,4 процента.
Опасенията обаче са, че заради кризата тя отново ще започне да расте, затова и ЕК призовава държавите членки да увеличат подкрепата за младежката заетост чрез мерките от програмата NextGenerationEU и бюджета на ЕС, по който министрите вече постигнаха съгласие. Бюджетът за тези насърчения през следващите години е в размер на 22 млрд. евро.
В официалния си документ, публикуван вчера, ЕК посочва и шестте основни области, където биха могли да се насочат помощите за младите хора. На първо място са безвъзмездните средства или заемите, които младежите могат да получат за започване на дейност или за схеми за наставничество и бизнес инкубатори.
На второ място са премиите, които малките и средни предприятия биха могли да получат за наемане на работа на чираци.
Третата мярка е най-често прилагана в България и се отнася до обученията, които се организират за придобиване на нови умения, необходими за пазара на труда. Четвъртата мярка е свързана с изгражданета на капацитета на държавните служби по заетостта.
Петата мярка предвижда финансиране на обучения за професионалното развитие в гимназиалното образование. На шесто място е поставена подкрепата за инвестиции в цифрова инфраструктура и технология за обучение.
Важното условие за този своеобразен мост в подкрепата на младите хора, като подходът ще се прилага през следващите пет години. Ако вие се се регистрирате за една от изброените шест мерки, държавата членка би трябвало в рамките на четири месеца да направи предложение за работа, образование, чиракуване или стаж за съответния кандидат. Да видим как България ще прилага тези помощи в сектора на селското стопанство.