Начало » Новини » Коментари
16.07.2020 г.

Фермери определят като пълна дискриминация изключването на орехите от мярка COVID-19

Мнението на бизнеса
Фермери определят като пълна дискриминация изключването на орехите от мярка COVID-19

sinor

Крайно негативният имидж на схемите с източването на евросредства продължава да тегне като тежка прокоба над реално действащите производители, които се чувстват незаслужено пренебрегнати в подпомагането, прилагано от държавата. Такава е съдбата и на дребните производители на черупкови култури (орехи, лешници, бадеми и др.), които през 2015 година бяха отрязани от обвързаната подкрепа заради мними фермери, нароили се да садят от най-евтините орехи с идеята единствено да получават евросубсидии.

Под въздействието на останалите браншове през същата година орехите бяха извадени от това подпомагане, без обаче да се вземе под внимание факта, че с тези култури се занимават и добросъвестни фермери, за които този бизнес е основен доход и препитание, посочи за Синор.бг собственик на орехова градина от Търговищко.

Само в този регион малките притежатели на градини с орехи и лешници достигат 30, а в цялата страна са стотици. Но всички те ще бъдат отрязани от обезщетения и по мярка COVID-19, което за тях е равнозначно на пълна дискриминация. По думите на градинаря от Търговищко, „не може в момент, когато Европейската комисия съветва държавите членки да компенсират фермерите на стопанство, в България да се прави разграничение между отделните култури”.

Именно затова и собствениците на орехови градини смятат, че „ножът е опрял до кокала”, тъй като остават единствените, изключени от всякакви помощи, прилагани за останалите сектори. Освен че не получават обвързана подкрепа по директните плащания, те са изключени и от държавната помощ за пръскания срещу неприятели. „За фиданките аз съм платил 18 лева и всяка година прилагам всички агротехнически мероприятия плюс пръсканията, които тази година поскъпнаха. Въпреки това обаче нас ни пренебрегват за пореден пък с изключването от обезщетенията заради коронавируса COVID-19. Затова сме готови на протест, за да отстояваме правата си”, посочи производителят от Търговищко.

Вчера Министерският съвет одобри секторите, които ще бъдат включени в подпомагането. Припомняме, че по мярката ще бъдат разпределени 120 милиона лева.

В края на работния ден от министерството на земеделието съобщиха, че стопаните, отглеждащи черупкови плодове, ще бъдат подпомогнати по подмярка COVID-2 на извънредната мярка, свързана с коронавируса. Тези обезщетения обаче са единствено, за да покрият разходите на стопаните за противоепидемичните мерки, свързани с работата в рамките на земеделските стопанства т.е. за дезинфектанти. Финансовата помощ се предоставя на база средносписъчен брой на персонала за периода март-юни 2020 г. Допустими кандидати по нея са земеделски стопани, които са кандидатствали за подпомагане по схемите и мерките за директни плащания през Кампания 2019 и Кампания 2020, както и стопани, кандидатствали за подпомагане по мерките от ПРСР ‪‪2014-2020 г.

Според производителите на орехи обаче тези обезщетения са крайно недостатъчни, защото по никакъв начин няма да покрият загубите от слабата реализация на продукцията, които ще последват запради карантините. Затова и производителите на орехи настояват да се приложат европейските препоръки за подпомагане на стопанство.

Фермери определят като пълна дискриминация изключването на орехите от мярка COVID-19
17281
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
В щата се произвеждат около 30 на сто от световните количества
Реколтата от орехи в Калифорния намаля с близо една трета
Мнението на бранша
Заради сушата половината от реколтата с орехи е с лошо качество
За 5 години площите нараснали трикратно
Градинарите в Украйна преминават от орехи на лешници
Напомняне
Утре изтича срокът за помощта в производството на картофи, орехи и гъби
През първото тримесечие на годишна база
Приходите от износа на плодове и ядки от Украйна скочиха с близо 50 на сто
Болести и вредители
Как да предпазим орехите от болести и вредители?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини