Начало » Новини » Коментари
16.07.2020 г.

Защо е подпомогнат и бизнесът с декоративните дръвчета

Право на отговор
Защо е подпомогнат и бизнесът с декоративните дръвчета

sinor

По повод статията на Sinor.bg от 15 юли "Дребните фермери са в пълно вцепенение от поредните „тикви” – дават 8 хил. лв. обезщетения за декоративни дръвчета" в редакцията ни се получи писмо от Асоциацията на производителите на декоративна растителност, в което подробно се обясняват мотивите този бранш да бъде подпомогнат по мярката COVID-19 за преодоляване на последиците от кризата.

Като благодарим на ръководството на асоциацията, искаме да подчертаем, че позицията ни, изразена в статията, е провокирана изключително от недоволството на дребните фермери от сектора на плодовете и зеленчуците, чиито компенсации ще бъдат крайно недостатъчни да покрият щетите от спадналото потребление, а някои от производителите дори ще бъдат изключени от подпомагане.

Синор.бг винаги държи да представя мнението на всички страни по дадена тема и съжаляваме, ако неволно сме засегнали работещ бизнес като този с декоративните дървета. Но критиките ни винаги се отнасят до незаконните схеми за източване на евросредства в земеделието, които за съжаление продължават да съществуват.

Ето и правото на отговор, което дължим на членовете на  Асоциацията на производителите на декоративна растителност.

"Позволете ни да разкажем нашата гледна точка като производители на декоративни дървета, цветя, рози и саксийни растения…!

В Асоциацията на производителите на декоративни растения в България членуват 25 разсадника от цялата страна, всеки от които е регистриран като земеделски производител, с всички права и задължения на този статут.

Интензитета на производството в нашия сектор е най-високият в растениевъдството с между 40 000 и 100 000 растения на декар и необходимост от 5 човека за ръчен труд на декар, който се ползва почти целогодишно. Декоративните разсадници дават работа и стабилен доход на почти 10 000 души. В допълнение за производството се изискват големи инвестиции в технологии, оборудване и познания. Всеки от членовете ни изплаща значителни инвестиционни кредити за да поддържа и модернизира цикъла си на производство.  Произвеждаме конкурентна и качествена продукция, както за българския пазар, така и за износ, като допринасят значително за подобряване на търговският ни баланс в този сегмент.

COVID-19 кризата ни удари жестоко! Точно в началото на активния производствен и търговски сезон целият ни бизнес беше блокиран. Договорите ни за доставки в търговската мрежа бяха отменени. Общините преразгледаха програмите си за озеленяване. Камионите за доставки бяха блокирани на границите. Това бяха живи растения, които трябваше да изхвърлим.

Преките загуби от прекратени договори и изхвърлена продукция поради COVID-19  достигнаха над 2 млн. лева. Пропуснатите ползи са 10 пъти повече, на фона на постоянни разходи за труд, земя и производство. Цикълът на производството ни е интензивен и скъп - инвестираме с години, а продаваме няколко месеца в годината.

Реално до този момент секторът не е получил никаква финансова подкрепа в кризата. Пред финансов колапс сме!

Като растениевъди се обърнахме с молба към МЗХГ да ни включи в обхвата на  мярката COVID-19, която ще обезщетява преките загуби от кризата. Предоставили сме протоколи, разчети и справки за прекратени договори.

Благодарни сме на министерството, че обърна внимание на апела ни, макар и с много ограничен бюджет – до 200 лв/дка и таван от 14 000 лева на разсадник. Имайки предвид, че повечето от декоративните разсадниците стопанисват земя и оранжерии между 50 и 140 дка, тези средства са крайно недостатъчни. Все пак оценяваме високо усилието на МЗХГ да ни подкрепи, съзнавайки че не сме приоритет!

Бихме искали да подчертаем, че дори Европейската комисия и Европейският парламент признаха сектора като един от най-засегнатите и призоваха страните членки да предложат инструменти за спасяването му!

Иска ни се да мислим, че внушенията направени в статията са плод на неразбиране и непознаване на ситуацията. Това ни мотивира като Асоциация да работим по-активно за популяризирането на икономическата и социална важност на сектор „Цветя и декоративна растителност“ в България и Европа!".

Защо е подпомогнат и бизнесът с декоративните дръвчета
14085
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Напаст по иглолистните
Позицията на малките фермери
Последното отворено писмо от дребните фермери, адресирано до първите във властта
Чичковите червенотиквеничковчета
Дребните фермери са в пълно вцепенение от поредните „тикви” – дават 8 хил. лв. обезщетения за декоративни дръвчета
Храсти за проблемни участъци - полумрак
Вълшебните декоративни храсти
Ножицата – декоратор и лечител
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини